Z CD Projektu je Comgad
Přejmenován, ale vlastník úplně nový není.
Půldruhý týden po prvotních událostech okolo odchodu polského CD Projektu z českého trhu dnes bylo oficiálně oznámeno přejmenování společnosti CD Projekt Czech s.r.o. na Computer Games Distribution s.r.o. - zkráceně Comgad.
Firma pořád sídlí na stejné adrese v pražských Holešovicích a řízením je opět pověřen Milan Czarnowski, který byl prokuristou CDP Czech a též lokalizačním manažerem. Postupně má dojít k přesunu kontaktů a stránek na novou doménu comgad.cz, která byla zaregistrována až 17. května.
Tím novým vlastníkem bývalého českého CD Projektu se nakonec stala varšavská společnost Mayflower Sp. z o.o. existující od roku 2006.
Nejzajímavější na stručné tiskové zprávě je odhalení (v obchodním rejstříku zatím záznam chybí) jednatele Computer Games Distribution s.r.o., kterým je Marcin Piotr Iwiński. V branži známé jméno, občas citované v souvislosti GOG.com, a především spoluzakladatel skupiny CD Projekt, dosavadní člen jejího představenstva a business development manažer.
Komentář
Znamená to, že původní zpráva o zbavení se české pobočky CDP a jejím "předání do rukou externího kupce" nebyla tak úplně výstižná. Mayflower Sp. z o.o. je sice papírově jejím novým majitelem, který nemá s vlastníkem polského CD Projektu moc společného, avšak rozhodující slovo v nové firmě má stále ten samý člověk co předtím, který se dá nazvat vším, jen ne někým externím.
Ta prohlášení o neperspektivitě a rizikovosti českého herního trhu proto zpětně berou částečně za své. Pokud by byla myšlena vážně a Poláci se chtěli ČR úplně zbavit, asi by klíčový reprezentant skupiny CD Projekt potom nešel působit jako jednatel nástupnické firmy v ČR.
To asi připadá v úvahu jedině tehdy, pokud by bylo něco pravdy na kuloárních hlasech, podle nichž polský CD Projekt údajně nedokázal najít nového majitele pro českou pobočku tak rychle, jak bylo potřeba. A že pro ni proto zvolil toto dočasné náhradní řešení, než se mu povede sehnat finálního zájemce. Což klidně může trvat roky, během nichž takové firmy bývají v útlumu.
Události okolo CD Projektu Czech se každopádně zpětně jeví jen jako malé divadlo pro akcionáře polské matky, kterým se tím asi mělo ukázat, jak se firma krásně očišťuje a stabilizuje. Toto gesto zřejmě úzce souvisí s aktivitou Poláků na burze a hlavně se zásadními změnami ve struktuře akcionářů po říjnu 2009, kdy se stoprocentním vlastníkem skupiny CDP stala firma Optimus S.A. (první veřejně obchodovaná společnost z IT sektoru na Varšavské burze cenných papírů).
Je docela pravděpodobné, že tito noví akcionáři celé CD Projekt Group nemuseli být spokojeni s finančními výsledky působení v České republice a Maďarsku nebo dokonce eventuálním dotováním některé z těchto poboček ze své kapsy. Pokračujeme-li na tenkém ledě spekulací, s tím klidně může být propojen scénář, kdy by se Marcin Piotr Iwiński nechtěl vzdát něčeho, co u jižních sousedů po dlouhá léta vybudoval, a mohl se kvůli tomu rozhodnout v nástupnické firmě nadále zachovat svůj vliv (souběžně s jeho přetrváním ve vedení polské CDP Group).
Jak se toto všechno promítne do fungování nového distributora Computer Games Distribution, v čem se kromě jiného jména, majitele a loga (zatím není) bude lišit od dřívějšího CD Projektu Czech, kdy vydá první hry, proč za této ne až tak změněné situace musel předat Alpha Protocol a Split Second do ConQuestu, zda bude mít her tolik co dříve nebo jen třešničky vyzobané z dortu (Zaklínač 2 a jiné nejvíce perspektivní tituly), s kým bude spolupracovat, kolik zaměstnanců musí propustit nebo zdali mu zůstaly práva na re-edice her od CDP, to vše zůstává neznámou. Zástupce Comgadu to zatím odmítl komentovat. Nicméně věříme, že brzy na toto téma poskytne Eurogameru slíbený rozhovor...