YouTubeři opouštějí partnerství s překupnickými weby
Dozvuky kauzy.
Červnová kauza ohledně překupníků podivně či nelegálně získaných digitálních klíčů pro titul Punch Club od indie studia TinyBuild, které z nich nic nevidělo, má své dopady.
Několik prominentních YouTuberů s početnou fanbází, jako např. LIRIK či MrMattyPlays, se rozhodlo s nejmenovanným překupnickým webem raději ukončit partnerství, protože to poškozovalo jejich pověst. Odmítají být spojováni s někým, kdo čelí tak vážným nařčením, kdo je vnímán negativně a o kom se ví, že ubližuje herním vývojářům. Prý to je v rozporu s jejich přesvědčením, reportuje Kotaku.
Podle něj dostává přední herní YouTuber či streamer, který má řádově stovky tisíc odběratelů, za reklamu od překupnického webu zhruba 400 dolarů měsíčně. Pokud šlo o větší zvíře s miliony odběratelů, mohl si za provizní prodej přes linky vydělat 1500-2000 dolarů, což mu pohodlně pokrylo náklady domácnosti a zaplatilo všechny účty.
Mnozí se však raději těchto peněz vzdali: "Ukončil jsem spolupráci s překupnickým webem kvůli kontroverzi s jeho Marketplace systémem," řekl už vloni Cohh Carnage, kterého pak následovali další.
- Prodejce herních klíčů chce zlegálnit svůj obchod
- Odkud se berou tisíce klíčů pro hry na překupnických webech?
- Překupnický web uvádí novou politiku, dá vývojářům malou provizi
Jeden populární streamer pro Kotaku prohlásil, že je to pouze o morálce dotyčných, jestli jim nesmrdí takto získané peníze a jestli vezmou úplně všechno, co se naskytne. Kupříkladu takový Overwatch stojí oficiálně u Blizzardu 60 dolarů, ale na překupnickém webu se klíče prodávají za 46 dolarů. Jenže ty pocházejí od jednotlivců-překupníků a nemáte jistotu, odkud vlastně tyto klíče pocházejí, zda z ukradených kreditek (nejčastější scénář) nebo zda jen někdo měl přebytečný klíč.