Videosrovnání FIFA 17 s FIFA 16 a grafický rozbor
Jak fotbal ovlivnil Frostbite engine?
Technologie od DICE, která pohání Battlefield, Mass Effect Andromeda či Dragon Age Inqusition, se koncem tohoto měsíce poprvé objeví v sérii FIFA s příchodem nového ročníku (Alza.cz). Otázka proto byla nasnadě: jak se to projeví na grafice fotbalu EA Sports? Bude to velký skok oproti předešlému Ignite enginu, nebo jen nepatrná změna, které si ani nevšimnete? Eurogamer provedl nelehký rozbor oficiálního PS4 dema FIFA 17, aby na vše dokázal v předstihu odpovědět:
Navzdory přechodu na Frostbite engine zůstávají hratelnost, kamera, menu i animace totožné, takže se netřeba bát nějakých drastických změn. Ty přicházejí třeba ve zpracování dvou obsažených stadionů v ukázce (Stamford Bridge a Centurylink Field), které mají trochu jinou geometrii a nasvícení.
Právě v něm spočívá největší pokrok oproti FIFA 16: hra hojně používá volumetrické nasvícení, takže světlo na hřiště proniká trochu jinak a působí to v sedmnáctce realističtěji než dříve. Trávníky jsou méně saturované, všimnete si i jiného stínování, když záleží na denní době, takže třeba uprostřed odpoledne jsou stíny od střech tribun jiné než k večeru.
Co se týče modelů samotných hráčů, jejich pokožka má ve FIFA 17 jiný barevný odstín, takže vaše jedenáctka vypadá často dost odlišně než v minulých letech. Největší hvězdy, jako Christiano Ronaldo či James Rodriguez, mají samozřejmě aktualizované tváře, aby odpovídaly staršímu věku, nicméně drtivá většina hráčů má vše pouze převedeno z FIFA 16, takže nebýt jiného nasvícení, byly by shodné.
Letošní hra hodně recykluje animace z předešlých ročníků, takže je při přípravě videosrovnání šlo zreplikovat snímek po snímku. Pochopitelně přibyly i nějaké nové, pestřejší potřesení si rukou, více způsobů oslav vstřeleného gólu či více předzápasových rozviček.
Každopádně přínosem Frostbite je přidání dodatečných efektů, které k tomuto enginu přirozeně patří: depth of field, bloom, čočka objektivu ve stylu rybího oka atd. Všechny vás okouzlí při úvodních sekvencích či při opakovačkách, kde je například tráva v dálce rozostřená, aby se pozornost upínala na pohyb a střelu fotbalisty. Tyhle efekty jsou zde rozhodně lepší než ve FIFA 16. Nová hra běží na PS4 v 1080p a to 60fps při běžném hraní ze standardní kamery, zatímco při opakovačkách či cutscénách v 30 fps (jako na Ignite engine). Celkový pocit z Frostbite je pozitivní: animace sice zůstaly totožné, ale ostatní věci přidávají na atmosféře a díky lepšímu nasvícení si FIFA 17 možná zamilujete.