VIDEO-DOJMY o 7 hlavních změnách God of War
Sledujte naše desítky minut + technický rozbor.
Začátkem měsíce byla pro novináře možnost zahrát si tři hodiny God of War (Alza.cz) a dnes úderem šestnácté hodiny konečně vypršelo stanovené embargo, takže internet zaplavila spousta materiálů, z nichž si uděláte solidní představu, co vás koncem dubna vlastně čeká.
Jde o podobně nové uchopení známé značky, jaké nastalo třeba u Resident Evil 7, ale stále zůstal filmový nádech, ohromení všech vašich smyslů i vyždímání výkonu konzole PS4 Pro na maximum. Jaké jsou tedy hlavní změny oproti předchůdcům? Kamera je blíže za ramenem hrdiny, což je většinou k prospěchu věci, ale někdy to nepomáhá (vysokému bossovi vidíte jen na nohy a v hromadných bitvách se musíte spoléhat na indikátor nebezpečí). Mimochodem, celá hra je bez jakéhokoli loadování (přechody mezi cutscénami a hraním nejsou nikdy ničím přerušeny, žádný střih či pohled z jiného úhlu) a používá checkerboard renderování v 2160p i dynamickou změnu rozlišení.
Důvodem, proč nová third-person kamera funguje tak skvěle a poskytuje osobnější zážitek, je nejspíš to, že se tvůrce naučil triky a získal zkušenosti od každodenní spolupráce s režisérem Mad Max. Boj je jinak stále tak frenetický, jako býval kdysi, jen tentokrát máte sekyru, kterou jde házet (lze přivolat zpět), provádět různé typy útoků či komba. Komu se zachce, může stále rozdrtit nepřátele pouhými pažemi. Někdy dochází na vtipné situace, že sekyra zůstane zaseklá v hlavě nepřítele, takže chvíli musíte pokračovat bez ní, než ji opět seberete.
Aktuální God of War ovšem přináší i prvky z moderních her: loot, výroba předmětů, upgradování výzbroje či levelování protivníků. Toto se děje v takových obchůdcích a slouží k tomu speciální rozhraní, což přidává novou vrstvu, která tu předtím nebyla. Můžete použít suroviny a čas k tomu, abyste vylepšili sílu Kratose, upravili jeho vzhled apod.
Stejně jako v Tomb Raiderovi musíte občas zapojit mozkové závity pro vyřešení nějakých hádanek, čili v tomto směru se toho moc nezměnilo. Najitím určitých věcí v prostředí odemknete bonusové truhly, které lze jinak rozbít hrubou silou.
Největší změnou je samozřejmě zahrnutí syna hrdiny, který se aktivně zapojuje do bojů a také mu můžete dát pokyn k tomu, aby zasypal nepřátele šípy. Někdy ho musíte v bitvě zachránit, když se ho zmocní protivník, ale jindy je syn až překvapivě soběstačný. Hodně se jeho pomoc hodí při řešení puzzlů, které například dokáže rozluštit narozdíl od svého otce. Tomu při lezení po stěne skočí na záda, čímž je vyřešeno, pokud by se někam sám nedostal nebo by to působilo nepatřičně.
Celkově oceníte dospělejší příběh a emocionální jízdu, kde vyloženě cítíte, jakou má Kratos odpovědnost za syna, nemluvě o zasazení do drsného severského prostředí. Po technické stránce máme co dočinění s novou výstavní hrou PS4 Pro, která nabízí ještě ostřejší obraz než Horizon Zero Dawn, kvalita grafických podkladů je na mimořádné úrovni nejen u hrdiny, nýbrž konzistentní u jiných postav. Herní svět přetéká detaily, na jednu stranu je realistický, ale zároveň i fantasy.
Díky fyzikálně založenému renderování působí materiály reálně, dech vám vezmou i "pyrotechnické" částicové efekty v boji, rozbitelné předměty či vlající oblečení. Digital Foundry upozorňují i na volumetrické nasvícení, jako je mlha či paprsky světla, které zde vypadají uvěřitelněji než v jiných hrách, nikoli jako uměle upečené. Nechybí kvalitní efekt motion blur jako v God of War 3, jedinou slabinou je zde snad pouze zpracování vody.
Níže další nová videa už přímo od Sony a dalších:
Nejnovější hry testujeme na výkonném počítači LYNX Grunex ExtremeGamer.