TESTUJEME: Hraní PS4 her na VITA přes Remote Play
Jak funguje propagovaná spolupráce konzolí Sony?
Možnost hrát PlayStation 4 hry na malém přenosném zařízení PS Vita je jedním z velkých taháků nové konzole od Sony. A také se dost mluví o tom, že by tahle vymoženost mohla oživit prodeje PlayStation Vita. Je to ale skutečně tak úžasná věc, bez které se neobejdete?
Jak to funguje?
PlayStation 4 vlastně přes buďto domácí síť nebo internet vysílá video, které se z rozlišení 1080p zmenší na 960x540 pixelů, které zobrazuje PS Vita. Vita pak zase posílá do konzole údaje o tom, co jste stiskli za ovládací prvek. Proto je při používání Vity přes internet důležité mít také rychlý upload.
K čemu je to dobré?
Máte v jedné domácnosti jenom jednu televizi a všichni doma se chtějí dívat na Ordinaci v růžové zahradě, zatímco vy byste rádi zachraňovali galaxii v Killzone? Prostě zapnete konzoli přes Remote Play a hrajete na PS Vita. Jste ve škole nebo v práci, máte tam kvalitní Wi-Fi připojení a během polední pauzy byste si rádi zahráli další misi v Assassin´s Creed 4? Není problém. Chce to trochu nastavování, protože PlayStation 4 musí být připojena přes ethernetový kabel k routeru, kde musí být otevřené konkrétní porty nebo musí router umět UPnP, ale jde to. Ale pouze, pokud máte na Wi-Fi, kde jste připojení na PS Vita, kromě rychlého downloadu také rychlý upload.
Propojení PS Vita a PS4
V zásadě máte dvě možnosti. Jednak se může PS4 a PS Vita propojit napřímo, čímž se zcela obchází domácí router a nijak se nezatěžuje. Problém je, že dosah signálu z PS4 přímo do Vity je výrazně omezený a také rychlost není kdovíjak úžasná. Funguje to dobře, pokud jste blízko konzole. Jakmile se ale s Vitou přesunete do jiné místnosti, obraz začne vypadat jako nekvalitní video na YouTube nebo vám úplně vypadne signál.
Mnohem lepší je využít routeru, přes který půjde veškerá komunikace z PS4 do Vity. Opět se doporučuje pro co nejlepší obraz a kvalitu mít PlayStation 4 připojené do routeru přes ethernet kabel. V tomto případě se vám Vita do konzole připojí všude tam, kde máte doma Wi-Fi signál a vše poběží v mnohem lepší kvalitě.
Jak se to všechno ovládá?
Jak možná víte, PS Vita má podstatně méně tlačítek, než DualShock 4 na PlayStation 4. Zato má ale Vita zadní dotykovou stranu, která se celá využívá. Levý horní rok a pravý horní roh dotykové plochy na zadní straně handheld zařízení souloží jako L2 a R2 tlačítka, spodní levá a pravá část zase slouží jako L3 a R3 tlačítka (stisknutí analogové páčky).
Hry si ale ovládání přizpůsobují, takže když si například přes Remote Play spustíte Call of Duty: Ghosts, hra sama rozpozná, že hrajete na Vitě a i v menu vám ukáže rozprostření ovládání. Střílení a zaměřování přes L2 a R2, což by bylo na dotykové ploše značně nepohodlné, se prohodí na fyzické triggery. Zadní dotyková plocha se pak používá pouze na běhání. Házení granátů a dávání povelů vašemu psovi provádíte přes přední dotykovou plochu na Vitě. Možnost využití přední dotykové plochy umožňuje simulovat také dotykovou plošku na DualShock 4, takže například v Killzone: Shadow Fall ji využíváte na dávání příkazů svému létajícímu pomocníkovi.
Ovšem co si budeme povídat, hraní na PS Vita není nikdy úplně pohodlné a s ergonomií DualShock 4 výrazně prohrává. Ovšem pozor. Klidně si totiž můžete nechat posílat obraz do PS Vita, ale jako ovladač používat DualShock 4. Pouze tedy v případě, že hrajete ve stejné oblasti, kde je i PS4, protože DualShock 4 se vám nepřipojí k Vitě, ale stále se připojuje ke konzoli.
Jak se na tom hraje?
Teď se asi dostáváme k tomu nejdůležitějšímu. Dají se hrát velké PlayStation 4 hry na přenosném zařízení? Inu, nejspíš podle toho, jak moc jste zoufalí. Vážně. Hrát PS4 hry na Vitě nejspíš nikdo nebude chtít jen tak, z pohodlí. Ale pouze z nouze. Když nebude jiná možnost.
Je třeba si uvědomit jednu důležitou věc - ačkoli hry přímo na Vitu určené myslí na to, že handheld zařízení nemá příliš velký displej a pracují s tím, PS4 hry na to samozřejmě ohled nijak neberou. A když zmenšíte 1080p obraz z CoD Ghosts nebo Killzone na to malé rozlišení a na malý displej, výsledkem je, že velmi špatně uvidíte nepřátele. Což je, jak jistě uznáte, poměrně důležité, že?
Remote Play na PS Vita se prostě příliš nehodí na tyhle velké, na grafice postavené hry a co si budeme povídat, je téměř škoda je hrát na tom malém zařízení. Co by ale na PS Vita mohlo fungovat, to jsou spíše menší hry - třeba takový Resogun! Jenže i tady přichází docela zásadní problém. Zatímco Resogun běží na PS4 v 60 snímcích za sekundu, přes Remote Play vytáhnete pouhých 30 snímků za sekundu, což je ve hře, při které musíte rychle reagovat, dost kritické. Jinými slovy, přes Remote Play možná dáte Resogun na nejnižší obtížnost, ale jakmile zapnete střední a vyšší, nemáte moc šancí.
Verdikt
Remote Play, které funguje u všech PS4 her, je určitě skvělá a zajímavá věc, ale jeho použitelnost je dost sporná. Všechno funguje, jak má. Ačkoli je zde nějaké zpoždění pro přenos obrazu a ovládacích prvků, není zase tolik rozpoznatelný (i když to je velmi subjektivní a individuální), ale všechno je to tak nějak znouzectnost.
Můžete Remote Play použít, když hrozně moc chcete hrát, ale nemáte přístup k televizi doma. Nebude to úplně ono, na těžší obtížnosti už budete mít spoustu problémů, ale funguje to. Ovšem preferovat ho zcela určitě nebudete.