Studie: PC pirátství se neustále snižuje
Může za to změna v přístupu?
Je tomu jen pár dní, co unikla na internet PC verze očekávaného FPS Crysis 2. Crytek musel dokonce na to konto vydat tiskovou zprávu, ve které říká, že "pirátství pokračuje v ničení PC herní scény". Jedna skupina je ale přesvědčena, že je PC pirátství čím dál menším problémem.
"Velice zajímavé je, že pirátství bylo historicky nejrozšířenější, když byly hry primárně distribuovány na nějakém starším médiu," říká Matt Ployhar, prezident PC Gaming Alliance, která výzkum dělala. "Lidé si na ně prostě stáhli crack a bylo to."
"V některých případech takový crack existoval několik dní předtím, než šla hra vůbec do prodeje. V jednu chvíli bylo v jistých oblastech světa pirátství dokonce tak rozšířeno, že šlo už jen opravdu o přežití nejsilnějšího."
"Jediné, co pořád fungovalo a funguje, jsou MMO hry na PC. Pořád mohou být pirátské verze, ale je to s nimi mnohem složitější."
"Pak jsou tu hry zdarma. Můžete je mít pirátsky, ale nedává to příliš smysl. Co se děje, je to, že se mění herní design a výsledkem těchto pohybů je, že se snižuje pirátství."
PCGA je přesvědčena, že tuto jejich teorii dokazují statistiky. "Neříkám, že pirátství úplně vymizí. Ale je fascinující sledovat, jak se proti němu bojuje - přidáváním achievementů, přídavků ve hře, které jsou ve virtuálním světě a nejsou fyzicky na disku."
"I když máte hru, nemáte ji kompletní. Do her se dodávají věci, které když máte pirátskou verzi, prostě nebudete vlastnit a už to nebude taková zábava."
Také říká, že někteří lidé mají legálně pořízenou hru, ale ta má tak nepříjemnou DRM ochranu, že na ní raději aplikují crack, aby nemuseli mít například disk v mechanice nebo aby se nemuseli neustále připojovat k internetu. "Někteří říkají, že si crack stáhlo 50 000 lidí, ale nějaké procento z toho jsou lidé, kteří vlastní originální hru, ale nechtějí být obtěžováni DRM ochranou. Občas se i to stává."