Evropský start a ceny streamované služby OnLive
Revoluční alternativa ke konzolím za předplatné.
Dnes je velký den pro budoucí směřování celého herního průmyslu. Ve Velké Británii oficiálně zahajuje provoz služba OnLive. Představuje zajímavou a levnější alternativu k současným konzolím. To, co se před lety jevilo jako sci-fi, se stalo realitou, která funguje, což si dříve ověřili hráči v USA.
Jak jistě víte, jde o nový převratný způsob hraní her kdekoli a bez nutnosti čekání na jejich stáhnutí. Hry běží na vzdáleném serveru, v tzv. cloudu ve výpočetním středisku stovky kilometrů daleko a streamují se k vám domů přes internet. Díky tomu se přihlásíte na službu a ihned můžete hrát (na gamepadu či lkávesnici s myší), bez instalace hry či patchování. Stačí vám k tomu jakékoli PC či Mac nebo HD televize přes OnLive Game System. Některé hry by měly jít dokonce i na tabletu.
Nevýhodou je nutnost mít rychlé a stabilní připojení. Někdy můžete dostat i krapet horší obraz s mírnými artefakty (něco jako při horším příjmu signálu televizního programu přes kabelovku), čehož si všimnou spíš jen lidé, kteří znají běžné krabicové té samé hry. Pokud posadíte před televizi s FIFOU na OnLive příležitostného hráče, který vyloženě nežije hrami, ten prý rozdíl mezi streamovanou hrou přes internet a tou puštěnou z mechaniky PS3 obvykle nepozná.
Pokud někdo nemá PC a chce hrát na televizi, potřebuje tzv. mikro-konzoli, jejíž maloobchodní doporučená cena byla dnes oznámena na 70 britských liber. K dostání bude v běžných obchodech s hrami. Investovat 2000 Kč do něčeho, co ještě trhem není považováno za prověřené a dlouhodobé, se momentálně jeví jako největší riziko, které může zabránit masovému rozšíření (zvlášť při srovnání se zlevněnými cenami PS3 a X360). Na druhou stranu, můžete pak přes OnLive zdarma hrát dema nebo používat jeho komunitní funkce. Nebo prostě používat službu na normálním PC bez mikro-konzole.
Samotné ceny za hry jsou potom už totiž poměrně zanedbatelné. Vybrat si můžete mezi platbou za jednotlivé hry (Deus Ex: Human Revolution v promo akci pro nově zaregistrované uživatele jen za 30 Kč), jejichž ceny začínají na 60 korunách v závislosti na tom, jak dlouho je chcete hrát. Například možnost hrát DIRT 3 na 3 dny stojí 100 Kč a na 5 dnů 200 Kč. Za PlayPass na neomezeně dlouho (resp. po dobu, kdy vydrží v nabídce OnLive) dáte tisícovku, což už se blíží běžné ceně za konzolovou verzi, ale někoho může odradit, že hru nemá v ruce.
Mnohem výhodněji se proto jeví měsíční předplatné, které v přepočtu stojí příjemných 200 Kč a můžete za to hrát přes 100 her. Že mezi nimi nejsou jen staré ležáky nebo nezávislé kousky, jako třeba na domácím Fragu, nýbrž i novinky nebo pečlivě vybrané hity předešlých let, dokazuje jejich seznam: letošní Homefront a F.E.A.R. 3 , dále Borderlands, Batman: Arkham Asylum, Saints Row 2, Deus Ex: GOTY či World of Goo. Do budoucna se slibují i nějaké AAA hry, které jinde než na platformě OnLive nenajdete.
Přestože se v katalogu OnLive vyskytují i úplné novinky, jako třeba Warhammer: Space Marine (zatím jen singleplayer), ty už do tohoto PlayPack balíčku za předplatné zařazeny logicky nejsou, aby zase nebyl až přespříliš výhodný a hráči si je museli koupit separátně. Špatná není ani nabídka, která se nás netýká: tříměsíční PlayPack zdarma pro broadbandové zákazníky poskytovatele British Telecom.
Více o principu fungování OnLive a podporovaných hrách v předváděcím videu na homepage. O eventuálním spuštění v ČR nebo bližších evropských zemích zatím nejsou žádné informace. Nic by teoreticky nemělo bránit v předplacení služby v Británii a streamování her z tamních serverů do ČR, což jsme už zkoušeli a bude o tom řeč v našem víkendovém podcastu.