Skip to main content

Star Wars: The Old Republic v komiksech - téma

Příběh se začíná štěpit do vedlejších dějů i pro nováčky.

Je to pěkných pár let, co se začaly psát knihy podle videoher, ale konkrétně svět Hvězdných válek se na papíře, v komiksech, rozhlasových hrách a dokonce omalovánkách prohlubuje už čtvrtou dekádou. S příchodem onlinovky Star Wars: The Old Republic nyní "rozšířené univerzum" dostává novou injekci a příběh z MMO se začíná štěpit na stovku vedlejších dějů. Potřebujete je znát ke hraní, nebo jen nemáte dost čtení do tramvaje?

Aby člověk četl knížky podle The Old Republic, nemusí ještě nutně usínat se světelným mečem a ve sprše křičet jako wookie. Veškerá literatura podle onlinovky vzniká sice v úzké spolupráci literátů s BioWare, ti si ale kladou jednu podmínku: vždy musí jít o srozumitelné dílo, příběh jak pro hardcore vyznavače kánonu Star Wars, tak i naprosté začátečníky a neznalce. Jestliže má tedy knižní produkce společného jmenovatele, pak rozhodně fakt, že na začátku každého příběhu jste dostatečně uvedeni do problematiky, seznámeni s klíčovými událostmi a zorientováni. Koneckonců stejně jako na začátku samotné hry. A teď už pěkně popořadě.

Z komiksů podle The Old Republic mají zatím největší úspěchy Blood of the Empire, které začalo na webu a knižního vydání se dočkalo teprve později, a hlavně pětidílné Lost Suns z produkce uznávaných Dark Horse Comics. Pod oběma je podepsán scénárista hry Alexander Freed, který fungoval také jako spojnice mezi příběhem na papíře a scénářem hry. Každá postava, oblek, zbraň, ale také skilly či události se bedlivě konzultovaly s BioWare, aby nevznikla žádná nedorozumění, a výtvarníci museli na každém kroku skečovat, aby někde nevymysleli trochu jiné brnění nebo lodi omylem nepřidělali o křídlo víc.

Ambiciózní, mladý sithský učedník jménem Teneb Kel začne na pozici, kvůli níž by si o něm nikdo nečetl. Ale sotva se prequelový komiks Blood of the Empire (čtěte zde) trochu rozjede, Teneba si jeho mistr vybere na tajnou misi související přímo se samotým Císařem, a věci se dají rychle do pohybu. Tenhle prequelový komiks o sithském impériu berte nejen jako poměrně strhující příběh sám o sobě, ale i ideální nástroj, jak poznat odlištnosti Impéria známého z filmové ságy oproti říši, jíž Sithové vládnou v době hry (pro úplnost: tohle vše Blood of the Empire popisuje zhruba čtyři dekády před tím, než Republika a Sithové uzavřou mír, což je klíčová událost ze hry).

Při čtení Blood of the Empire si na své mimochodem přijdou i fanoušci stařičkých her Knights of the Old Republic - hned první akt komiksu se totiž odehrává ve vesmírném přístavu Peragus neboli dobře známém asteroidovém dolu z KOTOR II.

Máme-li věřit číslům, pak si víc čtenářů našlo pětidílnou grafickou novelu The Lost Suns. Asi proto, že se odehrává souběžně s událostmi z The Old Republic a vypráví příběh republikánského špiona Therona Shana, kterého sami autoři pasují na pomyslnou devátou charakterovou třídu z The Old Republic. Shan, mimochodem syn Mistryně Jedi Sately Shan, je tajně vyslán za nepřátelské linie, aby v době oné mírové dohody mezi Republikou a Impériem vyhodnotil skutečné úmysly Sithů a informoval Jedie. Jinými slovy tedy Lost Suns začínají přesně ve stejné době, kdy se rozjíždí samotná hra - čtyřicet let po událostech z Blood of the Empire.

Na Theronově příběhu BioWare a scénáristé vysvětlují všechno, co by ve hře bylo asi považované za nadbytečný dialog: opravdové důvody uzavření míru ze strany Impéria, chystané kroky sithské rady či nebezpečí, jaká čekají na hráče pohybujících se v The Old Republic na vyšších úrovních. Theron se v průběhu komiksu vyvine v poměrně plastickou postavu, která ovládá přehršel jazyků, spolupracuje s nejspíš šíleným Jediem, umí nadávat v tuctu mimozemských jazyků a občas bere věci až nebezpečně na lehkou váhu. Byla by z něj ideální vedlejší postava do hry, ale tomu se BioWare zatím vyhýbají. V onlinovce naštěstí narazíte alespoň na některé z Theronových parťáků.

Jak početná delegace Jediů cestovala na Alderaan, aby se sithskou radou probrala podmínky uzavření míru, vypráví komiks Threat of Peace (čtěte zde), který vycházel již před dvěma roky na webu a knižně byl sebrán teprve nedávno. V průběhu jeho několika aktů se rozkrývají motivace předních sithských lordů, což je čtivo převážně pro přívržence Temné strany Síly.

Kdo raději klasickou četbu, může si nadvakrát hodit mincí. Už vloni v létě vyšel román Fatal Alliance od Seana Williamse, který svádí několik náhodných postav na aukci pořádanou gangem Huttů; konkrétně přijíždí tajemný Mandalorian, průzkumník Jedi, vyhozený elitní voják Republiky i nesmlouvavý zástupce Sithů. Nikdo se aukce zúčastnit nechce, ale každý by hlavní cenu rád ukradl - jde totiž o ohořelé kousky hvězdného destruktoru, jež může skrývat nezměrné bohatství. Bude-li mít už čtenář absolvované Lost Suns, ocení, že v průběhu téhle "aukční hysterie" vystoupí právě mistryně Jedi Satele Shan.

Vzestup sithského lorda Dartha Malguse a události na planetě Coruscant sleduje román Deceived od Paula S. Kempa. Extra znalosti o Malgusově pozadí by se mohly hodit všem, kdo se v onlinovce chtějí upsat Sithům, a Deceived podle autora přináší mnoho odpovědí. Stejně jako dramatu; sotva se totiž v knize uzavře mír, Malguse začne pronásledovat Jedi posedlý odplatou a z doposud klidného vyprávění příběhu jednoho muže se stává šílený hoj po celé galaxii.

A to nejlepší samozřejmě na konec. Revan, Revan, Revan... jméno, které zní v uších všem hráčům prvního Knights of the Old Republic, ba ale i spoustě těch, kteří se pustili do betaverze The Old Republic. Bývalý hlavní protagonista KOTOR je předmětem románu nazvaného jednoduše Revan, s nímž přišel Drew Karpyshyn neboli scénárista původní hry. Jak autor sám přiznává, s postavou Revana strávil víc času, než kdokoliv jiný, a proto je na danou tematiku tím nejpovolanějším. Jeho kniha přímo navazuje na konec jedničky, líčí Revanovo putování po Neznámých oblastech v dalších pěti letech a samozřejmě čtenáře připravuje na Flashpointy, v jejichž rámci bude Revan účinkovat i v The Old Republic.

A plesat mohou i fanoušci Knights of The Old Republic, protože v tomhle románovém díle má svoji roli půvabná Bastila Shan, protagonista druhého dílu řečený Exile, mandalorianský válečník Canderous i "artoovský" robot T3-M4. Smůlu naopak mají ti, kdo si na začátku Knights of the Old Republic vysnili Revana jako ženu - stejně jako pohlaví postavy musel autor pochopitelně rozhodnout i to, zda Revana přiklonit na Světlou či Temnou stranu Síly. Kdo se do téhle knížky zamiluje, jistě ocení, že Karpyshyn už má na podzim 2012 rozepsaný další román podle The Old Republic.

Dokonce ani román Revan, který má ze všech výše uvedených největší prodejní potenciál, si ale v češtině nepřečtete - alespoň ne oficiální cestou, protože vydavatelství Egmont (vydavatel Star Wars literatury v Čechách), momentalně na překlad nemá a v dalších letech ani nebude mít zdroje. Možná se do překladu pustí nějaký nadšenec, možná ne, a vlastně ani to už tolik nevadí. Protože kdo si chce opravdu užít The Old Republic jako hru, stejně se bez solidní angličtiny neobejde.

Read this next