Sony vyvrací výtky o slabém zabezpečení
Novinky o největší krádeži dat v dějinách.
Kauza okolo nabourání PlayStation Network a odcizení uživatelských dat se včera dostala na hlavní místo ve zprávách všech mainstreamových médií, z nichž to ani jedna z českých televizí bohužel nedokázala odreportovat bez nějaké faktické chyby. Co ale všem šlo, byla sebejistá definice "největší krádeže osobních údajů od jedné firmy v historii". Jaký je nový vývoj z noci na dnešek, resp. co vše se přihodilo od včerejšího tématického článku?
Sony pokračuje na postupné odpovídání nejčastějších otázek na blogu a jestli ji něco nelze vytýkat, je to právě nynější způsob krizové komunikace ven. Někteří možná nepochopili, že z bezpečnostních důvodů nechce zveřejňovat pikantní detaily o průniku hackerů, aby to nesloužilo jako návod pro ostatní.
Předně, Sony vyvrátila fámy o nedostatečném zabezpečení PSN: "Všechna data byla chráněna a přístup k nim byl omezen jak fyzicky, tak za velmi sotisfikovaným bezpečnostním systémem na síti. Celá tabulka s čísly kreditních karet byla zašifrovaná. Oproti tomu osobní údaje uživatelů zakryptované nebyly, ale nacházely se separátně. Každopádně žádné důkazy o ukradení čísel kreditních karet dosud nemáme, přesto tuto možnost nemůžeme úplně vyloučit."
Sony dále nazvala útok na PSN a své zákazníky zákeřným kriminálním činem, s jehož autorem se prý vypořádá velmi agresivně. Tím, že mluví v budoucím čase, se dá soudit, že viníka ještě nenašla. Přesto je na ní za celý průšvih s PSN už podáno několik žalob, s nimiž se musí vypořádat za asistence právníků. A jak chce zabránit podobným incidentům do budoucna?
"Připravujeme nový systémový software, který bude vyžadovat, aby si všichni uživatelé PlayStation Network změnili heslo, jakmile se provoz služby obnoví," uvedl Patrick Seybold z americké pobočky Sony, čímž hned v zárodku ukončil spekulace o eventuálním smazání všech dat. Vedle toho podniká řadu jiných opatření, včetně přesunu celé síťové infrastruktury PSN do bezpečnější lokality, což se již děje.
Informace o kompenzaci uživatelům budou ohlášeny až poté, co bude známa délka trvání výluky PSN. Jediným dosavadním odhadem ze strany Sony je doufání, že nepotrvá déle než dva týdny, což by znamenalo opětovné zprovoznění v úterý 3. května. Jedním dechem ale dodává, že PSN nespustí dříve, než si budou jisti, že je jeho používání bezpečné.
Analytik Michael Pachter se domnívá, že celá kauza prodejům PlayStation 3 příliš neuškodí: "Samozřejmě je to špatné pro reputaci Sony, ale pokud se tyto potíže nebudou opakovat, čímž by riskovala ztráta zákazníků navěky, velký vliv na odbyt konzole to mít nebude, ani nenastane hromadná migrace k X360. Lidé, kteří si PS3 kupují později (v současné době), se méně zajímají o využití PSN než ti, kteří ji musí mít doma ihned po uvedení na trh," řekl v rozhovoru pro americkou pobočku EG.