Skip to main content

RECENZE Lego Horizon Adventures PS5 CZ

Adaptace Zero Dawn s osvědčenou nadsázkou.

Tak se nám to pěkně sešlo. Nedávno jsme recenzovali remasterovanou verzi původního PlayStation hitu Horizon Zero Dawn a teď tu máme skoro to samé jen převedené do světa Lego kostiček. Lego hry přitom už mají docela dlouhou a úspěšnou tradici prakticky na všech herních platformách. Jen se dříve více věnovaly adaptacím slavných filmových ság, jako třeba Piráti z Karibiku, Indiana Jones, Star Wars a spousty dalších. Doposud nebylo zrovna obvyklé, že by si tvůrci Lego her brali za předlohu jinou počítačovou hru. To už ovšem neplatí, protože Lego Horizon Adventures adaptuje příběh hry Horizon Zero Dawn a to svým nezaměnitelným způsobem, ke kterému patří osvědčená nadsázka a odlehčení.

Příběh Aloy zde sice nezabředá do až takových detailů jako v normální hře, ale jinak se drží stejné linky a servíruje vesměs stejné postavy, které ve hře potkáte. Tradičně nejste omezeni na jednu hratelnou postavu, ale v duchu Lego her si své charaktery můžete prohazovat a využívat jejich odlišných schopností.

Oproti jiným Lego hrám je ale počet hratelných postav hodně omezený, a to na čtyři, protože každá postava zde leveluje samostatně a má své unikátní zbraně. Například Aloy je pověstná svým lukem a Varl nedá z ruky svůj oštěp. Oproti tomu babka Teersa má svůj ruksak plný vrhacích a výbušných překvapeních a nabízí zcela jiný herní styl než základní herní postavy. Výměny postav tak nejsou jen kosmetickou záležitostí, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Jelikož je zde skoro všude přítomna možnost kooperativního multiplayeru, není problém s kamarádem na gauči nebo online protějškem vytvořit dvojici, která se v putování a boji vzájemně kryje a doplňuje. Hraní v kooperaci můžu jen a jen doporučit, ale samozřejmě se Lego Horizon Adventures dá v pohodě hrát i sólo. Navíc je zde řada přizpůsobení, takže zahrát si mohou i ti nejmenší bez rizika, že by je otrávila vysoká obtížnost. Celá hra se dá prolétnout i za šest hodin, ale při pohodovém a neuspěchaném hraní vydrží v pohodě deset hodin čistého času.

Při hraní mě hodně překvapilo, že zde chybí tradiční puzzle. Řešení hádanek je pro tuto herní sérii skoro až typické, ale tentokrát je to jiné. Více se lpí na kopírování příběhové linky a plnění úkolů. Rébusy tak ztratily svůj původní význam „vycpávky“ herní náplně. O to více je nyní propracovaný boj proti nepřátelům, který si toho hodně bere ze své předlohy. Jednak je to o používání tzv. Focusu, který holograficky oskenuje okolí a označí slabá místa nepřátel. Ty pak lze cíleným mířením trefovat, což je přesně styl, který jsme museli praktikovat v Horizon Zero Dawn proti mechanickým stvořením, které připomínají prehistorické ještěry a dinosaury.

Poškozovat nepřátele lze i bez cíleného míření, ale funguje to jen na menší protivníky a musíte se u toho pořád hodně pohybovat. Proti velkým strojům je to prakticky bez šance. Využít lze i stealth systém jako je schovka v trávě, což je také v Lego hrách novinka. Proti velkým smečkám strojů jsem byl ovšem rád, když jsem mohl využít i různé bonusy například v podobě výbušných sudů. Ty stačilo uchopit, zacílit a hodit. Následný výbuch se pak postaral o hromadné poškození. Využít lze i hořlavosti různých materiálů a třeba zápalným šípem vyvolat požár, který oslabí kolem se vyskytující se nepřátele.

Z výše uvedeného popisu je jasné, že boj je skutečně mnohem sofistikovanější než kdykoli předtím (v rámci Lego her) a je hlavně i zábavnější. Není to jen o zběsilém mačkání tlačítek, mnohem více se to podobá klasickým dobrodružným hrám, jen na to vše koukáte z mnohem většího nadhledu. Tím ale výčet možností nekončí.

Během hraní se dočkáte řady možností si svůj vlastní arzenál dočasně vybavit různými vylepšeními. Třeba Aloy může vystřelovat salvy šípů, Varl může házet svým oštěpem jako s bumerangem. Mezi další powerupy se řadí raketové skákací boty, zmrazovač nebo ultimátní oddělovač Lego kostek. Když s ním postava uhodí nepřátele nastane pěkný mazec. Použití všech těchto vylepšení je limitované zásobníkem, který když vyčerpáte, musíte zas nějak doplnit nebo si dále poradit standardním zbraňovým módem.

Další odlišností je průchod hrou. Z vaší poničené vesnice Mother's Heart se vydáváte plnit hlavní i vedlejší úkoly a po jejich splnění se sem zase vracíte zpátky. Za získané kostičky můžete znovu vystavět zbořená stavení, a ještě je kosmeticky upravovat. Lze se i více odvázat a použít třeba designy budov z Lego City nebo Lego Ninjago a nemusíte se omezovat jen budovy, vizuálně jde i upravovat venkovní okolí. Celkově je to tedy ve srovnání s předešlými Lego hrami poměrně hodně odlišná hra, ale všechno působí velmi promakaným dojmem a je to velmi zábavné.

Vysvětlení, proč je těch změn tolik, není žádnou velkou záhadou. Na Lego Horizon Adventures totiž pracovali úplně jiní vývojáři než na předešlých hrách a svou ruku k dílu přiložili i samotní tvůrci Horizon Zero Dawn. A aby těch odlišností nebylo málo tak jedna se týká i nového grafického enginu. Celé herní prostředí bylo vytvořeno znova a to stylem, že vše je kompletně poskládáno z Lego kostek. Dřívější hry byly spíše mixem texturovaného prostředí a Lega, ale zde je to něco naprosto fantastického a za mě je to nejlépe vypadající Lego hra, jaká kdy vznikla. Snad jen pevná kamera mě místy trochu iritovala. Stále jsem měl nutkání měnit nějak úhel nebo zoom, ale nic z toho nejde, funguje jen jeden fixní pohled.

Jestli jste u Horizon Zero Dawn postrádali češtinu, a to jak u původní, tak i remasterované verze, tak zbystřete. Lego Horizon Adventures totiž obsahuje českou lokalizaci formou titulků, takže se nemusíte bát zakoupit i menším dětem, kteří by se jinak mohli ztrácet v trochu komplikovaném dění.

VERDIKT: Svým pojetím odlišná od předchozích Lego her, zároveň ale i nejkrásnější a s výbornou hratelností. Česká lokalizace zaručuje vhodnost pro široké věkové spektrum hráčů.

Read this next