RECENZE Bus Simulator 21
Jaké to je být řidičem autobusu?
Série Bus Simulator není ve světě počítačových her žádným nováčkem, přičemž poslední díl pro PC vyšel v roce 2018 a o rok později se probojoval i na konzole Playstation a Xbox One. Koncept hry je nejen o řízení autobusu, ale i o budování přepravní společnosti, vytváření linek a postupném propojování okrsků, kde vaše autobusy zajišťují hromadnou dopravu.
Bus Simulator 2018 slavil v našich končinách relativní úspěch. Hra tohoto typu tu totiž citelně chyběla a PC verze navíc disponovala českou lokalizací, což ji zpřístupnilo širší skupině fanoušků. Bus Simulator 21 tak byl logicky velmi očekáván s nadějí, že přinese zlepšení ve všech důležitých aspektech.
Mohu rovnou říci, že se mu to povedlo jen napůl. Jednoznačným plusem je určitě zbrusu nová lokace, kde můžete se svojí dopravní společností působit. Jde o rozsáhlou mapu Angel Shores (USA), která je sice rovněž fiktivní, ale oproti evropské mapě nabízí vizuálně odlišné prostředí. Mapa Seaside Valley (EU) je zde také přítomná, ale vlastně se jedná jen o naleštěnou kopírku z minulého dílu. Ve výsledku tak Bus Simulator 21 disponuje dvojnásobně větším herním světem, ale pouze jeho polovina je skutečně nová.
Vozový park se poměrně hodně rozrostl. Základní hra nyní nabízí třicet autobusů značek jako je Volvo, Setra, BYD, Scania, Iveco a další. Variabilita je opravdu solidní. Od menších autobusů do úzkých uliček až po velké nebo kloubové. Novinkou je i dvoupatrový autobus známý z Londýnské hromadné dopravy nebo plně elektrické modely.
Z herních režimů je k dispozici klasická kariéra anebo sandbox mod, kde nejste zatěžováni příběhovými úkoly a máte mnohem více peněz do začátku. Kariéra by určitě měla být první volbou pro všechny nově příchozí hráče, protože její součástí je i tutoriál, který vás provede hlavními body správy společnosti a co dodržovat při řízení autobusu a obsluze cestujících. Bohužel tutoriál je poměrně kostrbatý a také je dost náchylný na různé chyby. Například při úkolu, kdy jsem měl dojet s autobusem do lakovny, jsem se musel na chvíli přepnout do menu a při návratu jsem zjistil, že mi navigace i mapa přestala ukazovat, kam mám jet. Následně jsem musel naslepo jezdit křížem krážem, dokud jsem tu lokaci sám nenašel. Výuku je přitom potřeba dokončit, aby člověk pochopil všechny důležité mechaniky včetně toho, jak se tvoří jednotlivé autobusové linky.
Jízda po městě je zábavná, ale rovněž má svá úskalí, která jsem doufal budou po třech letech překonána. Okolní účastníci provozu mě tak při hraní někdy doháněli k šílenství. Jde třeba o náhodné záseky okolních vozidel v křižovatce nebo chodce, kteří chvílemi cupitají, jak kdyby si nadělali do kalhot. Náhodné události, které byste měli jako řidiči autobusu řešit (například nežádoucí chování cestujících, zapomenuté věci na sedačkách atd.) mi pak připadají vyloženě otravné, ale naštěstí se dají v preferencích buď minimalizovat nebo i úplně vypnout.
Určitým činnostem se ale samozřejmě vyhnout nejde. Mluvím tu třeba o snižování světlé výšky autobusu při příjezdu na zastávku, otevírání a zavírání dveří, vysunování nájezdové rampy pro vozíčkáře a také nezbytný prodej mnoha druhů jízdenek a správné vracení drobných mincí. Tady bych si dovolil ještě malou poznámku. Při tvorbě linek nemůžete definovat intervaly, což je škoda. Hra je nastaví sama a bohužel trestá, když je nezvládnete dodržet a nikoho nezajímá, že vás zablokovaly nějaká auta na křižovatce nebo že na předchozí zastávce nastoupila halda cestujících bez „lítačky", kteří nutně u řidiče potřebovali koupit jednorázovou nebo týdenní jízdenku. Než tohle člověk naťuká a vyřeší drobné, to vteřiny jen ubíhají.
Dobrý dojem nemám ani z technické stránky. Pominuli, že hra měla při startu hromadu technických problémů, které se postupně daří řešit, dost lidí se muselo potýkat i s nefunkčností zpětné odezvy nebo s rozpoznáváním volantů jako herních periférii. To mi u hry, která staví na řízení dopravních prostředků připadá jako velké mínus. Sám jsem s tím také trochu laboroval. Bus Simulator 21 tvrdě vyžaduje, aby byla připojena pouze jedna periférie. V opačném případě reaguje jen s tou první v pořadí a další vůbec nedetekuje. Navíc při používání volantu přestalo fungovat ovládání čudlíků v kabině řidiče přes klikání myškou (virtuální kokpit). Pokud jsem tedy chtěl použít tlačítka pro světla nebo otevírání dveří, musel jsem se spolehnout jen na klávesové zkratky.
Na mém volantu Thrustmaster T-GT2 naštěstí zpětná odezva fungovala hned od začátku, ale když to srovnám s jinými hrami, tak force feedback tu v podstatě nic moc nedělá. Jen simuluje tuhost řízení a pak o sobě dává vědět, když vjedete do výmolu, a to ještě ne vždy. Opravdu trochu málo při srovnání s jinými hrami typu ATS nebo ETS2. Pochválit ale musím plnou podporu technologie Track IR, která funguje výborně a umožňuje volné rozhlížení po kabině.
Na grafiku se dá pohlížet dvojím metrem. Když bych měl hodnotit modely autobusů včetně jejich interiérů, musel bych jen chválit. Venkovní prostředí a silnice ale působí z dnešního pohledu dost zastarale a nereálně. V tomhle ohledu je třeba konkurenční hra The Bus (na jaře spuštěna v EA na Steamu) o parník vpředu. I když jsem v Bus Simulator 21 dal veškerá grafická nastavení na maximum, stejně okolní grafika a nasvícení vypadaly jako u řadu let staré hry.
Posledním negativem je skutečnost, že Bus Simulator 21 přišel o českou lokalizaci, takže nyní se musíte spokojit už jen s angličtinou. Pro majitele Bus Simulator 18 je tedy klíčovou otázkou, jestli má smysl nový díl vůbec pořizovat. Pokud vás neláká americká mapa a jste spokojeni s autobusy, které již máte, tak se do nové verze moc hnát nemusíte. V opačném případě se připravte hlavně na obsahové rozšíření než na kvalitativní upgrade.
Bus Simulator 21 je stále asi jediná hra, která nabízí komplexní simulaci. Není jen o ježdění od zastávky k zastávce, jde tady o budování a správu dopravní společnosti s řadou vedlejších činností. Jestliže vás taková herní náplň přitahuje, pak si moc vybírat nemůžete. Ostatní hry jsou sice po technické a grafické stránce dále, ale žádná nemá tolik zmáknuté právě ty ostatní prvky. Rozhodující tedy je, co všechno chcete v podobné hře doopravdy dělat.
Nejnovější hry testujeme na výkonném počítači LYNX Grunex Super Gamer 2020.