Rage dojmy z rozehrání
Jaké dojmy jsme si odnesli z úvodních hodin?
Začíná to samozřejmě ve vesmíru. V detailním záběru se na Zemi rychlostí tisíce mil za vteřinu řítí obrovitý meteor a i když už je jasné, že za okamžik rozdrtí civilizaci na padrť a zabije miliardy lidí, přesto vypadá nebývale pokojně, jak cestuje skrz prstence Saturnu a odráží se na bledém povrchu Měsíce.
Až o sto šest let později začne postapokalyptická střílečka Rage od id Software, tenhle pocit rozhodně mít nebudete. Proberete se z kryogenického spánku kvůli řevu sirén mezi mrtvolami, které bezpečnostní systém včas nevzbudil, a hekticky vyběhnete nahoru na zemský povrch.
První setkání s oslepujícím, horkým světlem exteriéru jako by z oka vypadlo Falloutu, a když se ze své jeskyňky ve skále rozhlížíte po zpustošeném, kdysi snad industriálním kraji pod sebou, hned také narazíte na první potíže s frameratem. Vzhledem k tomu, že Rage hrajeme na jedné z oficiálních sestav a jeho vydání je vzdálené měsíc, je třeba zvednout varovný prst. S texturami přeskakujícími sem a tam v hektičtějších pasážích se totiž setkáváme po celou dobu prezentace.
Sotva se rozkoukáte, zapletete se do šarvátky mezi místnimi bandity a chlápkem jmenem Dan Hagar, který vás v poslední chvíli strčí do své pouštní buginy a zřejmě zachrání od jisté smrti. Proč to udělal se lze jen dohadovat, nicméně Hagar vás ochotně veze ke staré benzince a autodílně, kterou provozuje s několika dalšími přeživšími.
Po několika kilometrech budete pravidelně narážet na checkpointy s bandity, kteří v dálce tu a tam někoho popraví nebo střílí do vzduchu, a Hagar zpoza svých zelených, sci-fi slunečních brýlích mezitím vypráví o banditech a uzurpátorské moci jménem Authority, která za přeživší vylezlé z kryogenických komor platí velké peníze. Ještě jste ani nic neudělali a už je na vaší hlavu vypsaná odměna. Bezva.
Oplátkou za záchranu vám Hagar půjčuje svoje ATV, se kterým máte zajet do nedaleké základny banditů a zabránit jim, aby Hagarovi a jeho přátelům vypálili obchod. Oprejskaná čtyřkolka na obrazovce nahodí užitečnou minimapu a docela rychle naviguje k cíili, ačkoliv jinak se řídí obtížně a na příkazy vůz reaguje se zpožděním. Zajimavé je, že ani o půldruhou hodinu později, kdy už jste se projeli velkou částí světa Rage a narazili na první vesničku jménem Wellspring, pořádně nevíte, co je v téhle hře vaším úkolem.
Do pořádné pouštní buginy vás Hagar nechá vsednout až o pár misí později, a právě v tomhle vozidle se ve Wellspringu můžete zapsat k prvním závodům. S kulometem na zádi, plejádou dostupných zbraní a upgradů ovšem můžete také jen volně popojíždět po okolí a terorizovat mizerně vyzbrojené skupinky banditů, případně ničit jejich vozidla výměnou za pár dolarů od místních usedlíků. Ano, přátelé, v Rage se ještě pořád platí starými dobrými americkými dolary!