Skip to main content

Proč přestala Sony uvádět ceny PS4 her na svém blogu?

Má pro to důvod, ale..

Možná jste si toho sami všimli, když k změně poprvé došlo minulý týden. V pravidelném týdenním souhrnu novinek na Oficiálním PlayStation Blogu už nevidíte ceny vydaných PS4/PS4/VITA her, DLC či slev.

Je to pro běžné uživatele poměrně otravné, protože teď musejí otrocky kliknout na každý link vedoucí na PlayStation Store, které se vždy ukrutně pomalu načítá, aby až tam manuálně zjistili cenu daného titulu. Není tedy divu, že se na Sony snesla vlna kritiky, když to navíc zmínila jen okrajově a nedodala kloudné vysvětlení:

Někteří uživatelé dokonce firmu nařkli z toho, že záměrně chce tajit ceny na evropském PS Store, protože kvůli kurzové politice často bývají vyšší než ty dolarové v USA. Donutili ji tím, aby se k celé záležitosti postavila čelem a přinesla oficiální zdůvodnění:

"Zajišťujeme prodej digitálního obsahu do vysokého počtu zemí napříč celou Evropou, z nichž mnohé používají různou měnu. Konkrétně jde o 20 rozličných měn napříč 30 státy. Z legálních i etických důvodů bychom na blogu neradi uváděli cenu pouze v eurech či librách, protože to lidem, kteří žijí v jiné zemi, poskytuje klamavou představu o ceně daného titulu. Buď jsme tedy mohli začít listovat cenu každé hry ve všech existujcích měnách, což by bylo s obvyklými 2000 údaji totálně nepřehledné a také pracné k vytvoření, nebo žádat o kliknutí na PlayStation Store pro zjištění vaší lokální ceny. Věříme, že to pro vás bude dostatečné vysvětlení a děkujeme za vaše ohlasy."

Když někteří uživatelé navrhli, ať tedy i stránka na PlayStation Blogu detekuje IP adresu a dle toho ukazuje správnou cenu pro ten který region, jako to dělá PlayStation Store (nebo ať se ukazuje cena po přihlášení uživatele), dostalo se nám od Sony odpovědi, že to je rozumný nápad, ale že vyžaduje spoustu práce a že ho rozhodně není možné realizovat v krátkodobém horizontu. Jak vidno, obří korporace nedokáže zázraky.

Za nás bychom hlasovali pro návrat ke starému uvádění cen v těch eurech, když to je v Evropě nejrozšířenější měna a když to ve starém řešení při rychlém přepočtu v hlavě poskytovalo aspoň rámcovou představu, kolik co stojí, aniž by se muselo brouzdat na pomalé stránky obchodu.

Read this next