Skip to main content

TÉMA: Podzimní změny na Xbox Live a Playstation Store

Špendlíky a prohlížeč na X360, nový obchod na PS3.

Tradičně každý rok si nechává Microsoft podzim jako termín svého pravidelného velkého updatu služby Xbox Live, což platí i letos, kdy v polovině října vyšla nová aktualizace. Ta sice již není tak zásadní jako minulý kompletní redesign dashboardu do stylu dlaždic dle korporátní Metro identity, ale přinesla několik spíše praktických drobností a také v premiéře webový prohlížeč.

Skoro v tu samou dobu i Sony přispěchalo se zcela novým rozhraním svého online obchodu Playstation Store. To už je pro platformu Playstation velice zásadní změna, protože vlastně vůbec poprvé od spuštění PS Store došlo k tak zásadnímu updatu, který zcela vyměnil celý interface obchodu.

Podzimní update Xbox Live

Začněme ale službou Xbox Live, jejíž poslední verzi, resp. update dashboardu konzole Xbox 360 si můžete stáhnout od poloviny října. Její největší novinkou je webový prohlížeč Microsoft Internet Explorer for Xbox 360, jenž je postaven na jádru poslední verze desktopového browseru od Microsoftu. Internet Explorer má ovšem dva velké háčky. Trochu nelogicky je dostupný pouze majitelům placených Gold účtů (ze záložky aplikací) a jeho využití je v současné době ještě dosti nepohodlné a problémové.

Dlaždice Internet Exploreru v záložce aplikací Xboxu

Jakkoli prohlížeč podporuje poslední specifikaci HTML 5, obrovské problémy mu dělá zobrazování streamovaných médií, tedy zejména videí a filmů uvnitř webových stránek. Chybí mu totiž základní pluginy pro multimédia, takže některá vnořená videa na konzoli vůbec nespustíte a chyby hlásí i webová stránka YouTube, byť je pro tento účel v konzoli samostatná dedikovaná aplikace. Když pominu velmi nepohodlné zadávání adres přes k tomu nevhodný joypad (pokud tedy nemáte přídavnou miniklávesnici), tak ani vertikální posuv dlouhých stránek není vůbec plynulý a v tomto se prohlížeč velice rád seká.

Snad jedinou povedenou a chytrou funkcí Exploreru je nová lišta Web Hub, což je praktická zkratka sdružující poslední a oblíbené odkazy, na které jste naposledy zavítali. Otvírání často navštěvovaných webů je tak poměrně rychlé a pohodlné.

Mnohem praktičtější a povedenější je nová podoba funkce Quick Play, kterou pamatujete v rychlém menu pod navigačním tlačítkem na ovladači (to s tím zeleným X). Pod novým názvem My Pins se tato funkce přesunula rovnou na hlavní a úvodní obrazovku dashboardu, kde je rychleji na očích. Navíc si do této škatulky můžete "připnout" jakoukoli hru, demo, film, skladbu či aplikaci, kterou v dashboardu využíváte. Je to vlastně takový rychlý a praktický rozcestník s osobní nabídkou podle vašich preferencí.

Hlavní obrazovka Xboxu dostala nové dlaždice připínáčku a posledně spuštěných aplikací

Ani klasická nabídka posledně spuštěných aplikací nezmizela, jen se přesunula také na úvodní obrazovku. Další inovace už jsou spíše drobné a pro našince vesměs nezajímavé, protože řada služeb u nás není podporována. Tak USB paměti nyní konzole načte korektně až do zdvojené kapacity 32 GB (dříve 16 GB), konzole dostala zatím neviditelnou přípravu na Xbox SmartGlass (komunikace s tablety, počítači a smartphony), ve vyhledávači Bing je nyní možno hledat hlasovými pokyny přes Kinect, jenž dostal databázi s dalšími 9 jazyky, ovšem samozřejmě bez češtiny.

Služba hudebního obchodu Zune se přejmenovala na Xbox Music a podobně i stahování filmů a videí se sjednotilo jako obchod Xbox Video. Poslední novinkou je pak nabízení obsahu podle hodnocení uživatelů služby Xbox Live, či na základě počtu stažení té které hry, filmu či skladby.

Jako povedenou novinku tak z celého podzimního updatu vidím jen tu možnost připínání vlastních položek na úvodní stránku a nově doplněné nabídky podle hodnocení hráčů. Webový prohlížeč je ve své syrové podobě ještě hodně nedokonalý, takže ten v PS3 určitě nepřekonal, i když tady je jednooký slepých králem.

Zbrusu nový obchod Playstation Store

Mnohem zásadnější inovaci dostal obchod PS Store, který se oblékl do zcela nových a moderních tvarů, možná inspirovaných i stylem dlaždic ve Windows 8. Stále se ale jedná o samostatně spouštěnou webovou aplikaci, která není pevnou součástí OS konzole, jako to má Xbox, což mimo jiné znamená stále tu otravnou hlášku o anglickém rozhraní při spuštění a také uzavření se musí zbytečně potvrzovat. V tomto je mnohem pohodlnějšímu a intuitivnějšímu řešení od Microsoftu obchod stále velmi vzdálen.

Starý vzhled obchodu PS Store

Nicméně nový design s horizontálními nabídkami se podle mě velmi povedl, jeho členění je pěkně logické a navigace rychlá. Však jak procházíte jednotlivé volby směrem doprava, tak vlastně zpřesňujete své vyhledávání. A pro přesný výsledek je k dispozici i speciální vyhledávací lišta, kde lze filtrovat položky podle počátečního písmene. PSVita i PSP dostaly své vlastní kolonky obchodu a stejně jako u konkurence ani zde nechybí oblíbené hvězdičkové hodnocení produktů v nabídce.

Styl, kdy každou položku uvádí barevný boxart v několika velikostech, je nejen přehledný, ale i atraktivní. Znamenitým nápadem jsou pak tzv. Kolekce. Jsou to vlastně společné tematické balíčky, kdy např. pod Modern Warfare najdete veškerý relevantní obsah k této herní sérii, včetně možných plných her, demoverzí, tapet, přídavků a dalších.

Nový vzhled obchodu PS Store

Velkou bolístku PS Store, tedy v mnohých případech téměř nulové informace o nabízených hrách a produktech, se bohužel stále nepodařilo odstranit. Tam, kde má Xbox Live ve 100% případů výběr ze screenshotů, vždy podrobný popis a nabídku souvisejících položek, na PS Store máte kolikrát tak akorát název a velikost ke stažení. Kupř. u souhrnného balíčku DLC ke Gran Turismu 5 se takto nedozvíte vůbec nic, a ti, kteří nemají z jiných zdrojů k ruce informace, vlastně vůbec nevědí, co vlastně stahují. V tomto je PS Store stále 100 let za opicemi a je s podivem, že to za tu dobu ještě neopravili.

Celkově se ale nová podoba PS Store velmi povedla a po dlouhých letech konečně nabízí důstojný, moderní a přehledný vzhled s rychlou navigací, který v minulém vydání obchodu zoufale chyběl.

Read this next