Skip to main content

RECENZE herního zařízení Nvidia Shield

Jak se hraje v posteli z PC přes domácí WiFi?

Na první herní handheld od společnosti Nvidia se vloni snesla vlna kritiky. Opravdu si zaslouží zavržení nebo přístroj jen špatně soudíme, aniž bychom ho pořádně poznali?

Shield se prodává od loňského léta v Severní Americe za 300 dolarů a o Vánocích byl zlevněn na 250 dolarů. Jelikož přístroj nelze oficiálně zakoupit mimo USA, rozhodl jsem se ho pořídit přes prostředníka, který mi balíček zaslal. Během čtyř dnů jsem ho měl v Praze. Poštovné při poslání z Kalifornie vyšlo v té nejrychlejší variantě na 800 korun. U nás jsem se bohužel musel bohužel připravit na celníky, kteří spočítali plnou daň. Nákup mne tedy celkově vyšel zhruba na 8500 korun.

Technické specifikace

Zařízení váží 579 gramů, rozměry jsou 158 x 135 x 57 mm. Je to tedy pořádný macek, který však vydržím držet v rukou dlouhé hodiny bez problému. Obsahuje procesor Nvidia Tegra 4, který byl až do nedávného oznámení K1 nejvýkonnějším mobilním čipem se vším všudy (tedy CPU, GPU, RAM 2GB). Dotykový display má úhlopříčku 5 palců s rozlišením HD, což mi vyhovovalo, protože tyto parametry zajišťují jemnost 294 pixelů na palec.

Interní paměť čítá 16 GB. Nainstalován je Andriod Jelly Bean, tudíž verze 4.3. Do přístroje můžete vložit paměťovou kartu microSD. Dále pak obsahuje Wi-Fi 80211n, Bluetooth 3.0, GPS modul, gyroskop, akcelerometr, USB micro připojení a 3,5 mm jack pro sluchátka. Zajímavý je HDMI mini výstup až pro rozlišení 4K (pro které většina z nás nemá zatím monitory).

Shield je podle mého půlročního testování vyroben z kvalitních materiálů, které jsou odolné a dobře doléhají. Naplno lze využít dvě analogové páčky a různá tlačítka, které známe z konzolových ovladačů. Musím také velice pochválit kvalitní stereo reproduktory, které poskytují až nezvykle dobrou hlasitost a svým výkonem mohou konkurovat přenosným reproduktorům. Absence kamery mi osobně nevadí.

Na Shieldu se také báječně kouká na filmy, obraz je ostrý a vše se samozřejmě plynule přehrává. Úctyhodná je také výdrž baterie při této aktivitě, která předčí klidně i iPad. Okolo pěti hodin při plnohodnotném hraní, s šesti až sedmi hodinami na sledování filmů, osm až devět hodin brouzdání na internetu a až šestnáct hodin na četbu knih.

Androidí hry

Na zařízení si můžete zahrát kterékoli hry, na které jste zvyklí se svých mobilních telefonů/tabletů a to klasicky pomocí dotykové obrazovky. Jelikož je však Shield konstruovaný jako plnohodnotný ovladač, není tato volba příliš pohodlná a ani žádoucí.

Jde si tedy zahrát plnohodnotně na hardwarových tlačítkách? Já říkám ano. Zařízení se skvěle drží v rukou a jeho neobvyklý vzhled je docela ergonomický. Mohu potvrdit, že opět navrací zážitek z mobilního hraní tam, kde jsou hráči zvyklí. Tedy klasická tlačítka, polohovací display, výdrž, odolnost... Patlat prsty přes displej na tabletu je často otrava, ale mačkat celou sadu tlačítek a vychutnat si náležitě jejich hloubku a fyzický pohyb, to je něco jiného.

Existují sice gamepadová zařízení pro připojení k tabletu/mobilu, avšak někdo chce mít vše v jednom. Je pravdou, že ne všechny aplikace dokáží vytěžit z tohoto výkonného procesoru byť jen polovinu výkonu, ale záleží jen na vývojářích. Stačí si uvědomit, kolik nyní vychází levných a dobrých titulů například v Unity enginu. Shield má v současné době výkonu na rozdávání.

Watch on YouTube

Osobně bych zmínil skvělý zážitek ze hry Dead Trigger 2, která byla přímo vytvořena tak, aby na maximum využila potenciál tak výkonného grafického čipu. Mobilní testovácí benchmark, prográmek 3DMark, mi hlásí při testech v 1080p: Max out! Což znamená, že dosahuje v průměru 58 snímků za vteřinu.

Na obchodě Google Play naleznete řadu optimalizovaných her, disponují většinou přídomkem THD (Tegra HD), pokud vám některá hra nepůjde nastavit přímo na ovladač, můžete se spokojit s klasickým dotykovým ovládáním. Všechny hry, které jsem vyzkoušel, fungovaly bez problému a na maximální detaily. Konkrétně to byly hry Ravensword 2, Blood Sword, Riptide GP2, Avenger, Hamilton THD, Dead Effect, Zombie HQ, ShadowGun, Asphalt 8, Reaper, Virtua Tennis, Sonic4 / Expendable (které jsou zdarma předinstalované). Spoustu zábavy jsem si užil s multiplayerovým ShadowGun: DeadZone, který bych porovnal dokonce s multiplayerem Gears of War. Trochu mě zklamala jen česká hra Arma Tactics a to hlavně bugy, které kazily dojem. Zařízení podporuje klasické neherní aplikace z Google Play, na něž jste z Androidu zvyklí.

Streamování her z PC

Je důležité si uvědomit, že pokud chcete streamovat do Shieldu hry z vašeho PC přes domácí bezdrátovou síť, budete muset vlastnit vcelku vybavený počítač, Wi-Fi router s potřebnými parametry a také grafickou kartu od společnosti NVidia v minimální řadě GeForce GTX 650. Tuto funkci jsem testoval na následující sestavě: Intel Core i5 4570, GeForce GTX 770, 4GB RAM. Dále potřebujete mít Steam a software GeForce Experience. Podporované hry naleznete zde.

Pokud máte vše připraveno, stačí jen na SHIELDU zmáčknout centrální tlačítko, vybrat PC Games, potvrdit připojení k PC a již se dostanete na výběr vaší hry. Zkoušel jsem takto Batmana, Skyrim a Arma 3. Důležité je také to, že Steam slouží jako zprostředkovatel, takže můžete hrát i hry, které nemáte přímo ve Steam účtu, ale software od Nvidia ho podporuje. Bez problému si užijete tak klidně i uPlay Assassina 4.

Video o hraní PC her na Shieldu v posteli v domě šéfa Gearboxu

Určitě se ptáte, jak plynulé je hraní přes stream a jaký je vůbec důvod ho používat. Musím přiznat, že někdy jsem zaznamenal špatnou odezvu streamu, ale to spíše v akčnějších pasážích her, kde i počítač měl co dělat. Jinak je vše hratelné vcelku komfortně, jen musíte počítat s možnými problémy (software Nvidia nadále optimalizuje).

Hra běží se Shieldem současně i na monitoru. Maximální rozlišení je nyní vyřešeno pro 1080p. Streamovat do konzole se dá i zvuk, takže nerušeně můžete klidně ležet v posteli a hrát Assassina či Dishonored. Převzorkování a komprimace obrazu hry je ve slušné kvalitě. Jen občas jsem si všiml trochu kostičkovaného obrazu, což bylo způsobeno chvilkově zhoršeným tokem dat.

Zkoušel jsem vytvořit i hotspot na svém iPhone 5 a funguje to. Jde o přenos dat v rámci vnitřní sítě, takže si můžete bez problému stremovat přes mobil či router bez připojení na internet. Stream jsem rád využil pro větší pohodlí, někdy je zkrátka příjemné hrát na malém zařízení v posteli. Se slabým signálem však samozřejmě nelze zajistit kvalitní tok dat. S hraním v pokoji či na záchodě ve vzdálenosti deset metrů klidně počítejte. Tím, že obstojně funguje stream i přes spárovaní pomocí telefonu, si mě tato technologie vyloženě získala.

V současné době můžete streamovat i hry na vzdálených amerických serverech, tzv. Nvidia streaming from the Grid. A také je k dispozici utilita, pomocí které můžete zmapovat dotykovou hru pro gamepad vlastního Shieldu. Oficiální aplikace se jmenuje Shield Gamepad Mapper.

Závěr

Pokud za takto ultimátní mašinku zaplatím kolem šesti tisíc, tak mobilní telefon stejné, ale i nejvyšší cenové kategorie ztrácí všechny trumfy (kromě volání a větší mobility) a klasický tablet má výhodu pouze ve větším displeji. Rozdíl ve výkonu ve hrách mezi iPad 2,3,4 či Samsung Galaxy Tab 3 a Shieldem je propastný. Jednoznačně vyhrává Shield.

Když jsem si v létě Shield vyzkoušel, měl spoustu porodních bolestí, hlavně se streamem, ale je vidět, jaký kus práce na něm Nvidia udělala po softwarové stránce a nyní již funguje perfektně. Shield podle mého názoru může směle konkurovat chytrým mobilům a tabletům. Jelikož se jedná o mobilní platformu, nemá cenu ji v každém úhlu pohledu porovnávat s novými konzolemi a s PC.

Vedle VITA a 3DS pokulhává v nabídce exkluzivních či speciálně optimalizovaných her, které by Shield využily na maximum, ale sbírka se může časem rozrůstat. Jinak her na Android je spousta a na Shieldu se dle mých zkušeností hrají nejlépe.

Shield bych doporučoval lidem, kteří mají přehled o herní branži, protože dokáží naplno využít jeho potenciál. Nebo lidem, kteří chtějí vyzkoušet nové věci a dají šanci ne možná dokonale prezentovanému produktu. Je to skutečně hardcore hraní do trochu větší kapsy a svým způsobem výstřední mašinka, která však po podrobném prozkoumání dovede přesvědčit o své kvalitě.

Více v loňských E3 dojmech.

Oficiální rozbalovací video

Read this next