Microsoft by se slíděním vlády přes Kinect agresivně bojoval
Ujišťuje o tom veřejnost v reakci na kauzu Snowden.
Nedávno i v souvislosti s osobou Edwarda Snowdena vyplavaly na povrch zvěsti, že Microsoft údajně úzce spolupracoval s americkými tajnými službami na programu národní bezpečnosti a poskytl jim prý proto přístup k dekódování privátních emailů na Hotmailu nebo třeba k odposlechu vybraných soukromých videohovorů přes Skype. Společnost to sice dementovala, ale stín pochybnosti zůstal, i kvůli odhalením Snowdena, což znovu vyvolalo obavy ohledně bezpečnosti druhé generace Kinectu u nadcházející konzole Xbox One.
Zástupci Microsoftu pro The Verge zopakovali, že Kinect nepřenáší žádná audio ani video data přes internet k výrobci. Některé hlasové příkazy se sice přeposílají na servery Microsoftu, ale předtím jsou zkonvertovány do textu, než odejdou z konzole. Stejně tak biometrická data uživatelů se změní v čísla, které říkají, kde má hráč údy v multiplayerových hrách.
Veškerá tato ujištění navenek působí, že se není vůbec čeho bát. Ale co když americké vládní agentury typu NSA interně požádají Microsoft o to, aby prostřednictvím neustále zapnutého Kinectu u Xbox One šmíroval určité uživatele, u kterých existuje nějaké podezření z ohrožení národní bezpečnosti či, pokud to přeženeme, dokonce z teroristických útoků? Když se to stane, vyhoví jim nebo se s nimi bude dohadovat, aby chránil soukromí uživatelů? To je v tuto chvíli vzhledem ke kauze Prism a Snowden ta kritická otázka.
"Když k tomu neexistuje nějaký nový zákon, nevěříme, že by vláda disponovala legálními pravomocemi k přinucení nás (nebo kteroukoli jinou společnost vyrábějící produkty s mikrofonem a kamerou) ke sběru hlasových a video dat. Pokud by se nás k tomu kdokoli pokoušel donutit, budeme se proti tomu u soudu agresivně bránit," slíbil zástupce Microsoftu pro The Verge.
Koncem května varoval před možným šmírováním Kinectu u Xbox One německý komisař pro ochranu soukromí.