Majitel Bethesdy žaluje Oculus VR za to, že jim ukradli obchodní tajemství
A když ho nemohli pořídit pomocí licence, zaměstnali Johna Carmacka.
ZeniMax, společnost, která vlastní Bethesdu, se rozhodla zažalovat společnost Oculus VR a jejího majitele Palmera Luckeyho. Proč? Protože podle ZeniMaxu společnost ukradla jejich technologie virtuální reality.
Právě lidé ze ZeniMaxu měli pomoci v prvních fázích Oculus Riftu. V žalobě se píše, že v roce 2012 byl ještě Oculus Rift v začátcích a neměl technologie, které potřeboval. Hledal tedy radu v ZeniMaxu. Ve stejném roce se skamarádil Palmer Luckey s Johnem Carmackem, který mu začal pomáhat a využíval k tomu VR technologie ZeniMaxu. V té době byl Oculus Rift podle žaloby vlastně pouze displej bez ničeho dalšího jako bez možnosti nasazení na hlavu, softwaru pro VR či pohybových senzorů.
John Carmack ale s VR brýlemi výrazně pomohl díky tomu, že na něčem podobném dělal předchozí dobu v ZeniMaxu. Kromě toho také ZeniMax údajně v létě 2012 poslal Palmerovi Luckeymu optickou kalibraci pro VR verzi Doom 3, přičemž zjistili, že optickou kalibraci má Oculus mimo centrum. Navrhli mu řešení. Dále prý po jejich zaměstnancích chtěl pomoci s Kickstarter kampaní, konkrétně měl ve videoprezentaci vystoupit Carmack, což tento odmítl. Sám Carmack také v té době tvůrce Oculusu upozorňoval, že nesmí použít žádné technologie patřící ZeniMaxu.
Palmer Luckey ale neposlechl, použil technologie ZeniMaxu a dokonce v Kickstarter videu použil nepovolené záběry z Doom 3. Až později se údajně Luckey snažil získat licenční právo na jejich technologie, ale ZeniMax za to chtěl velkou část společnosti Oculus, což Palmer Luckey odmítl.
Oculus VR už na žalobu reagovalo a říkají, že je nesmyslná a tvrdí, že ZeniMax nemá na technologiích v jejich brýlích žádný podíl.