Kuma/War 2 je zdarma šířená střílečka, která hráčům nabízí téměř okamžitě prožít události, které aktuálně plní stránky světových novin. V poslední době se o ní samozřejmě mluví zejména ve spojitosti se zabitím Bin Ládina. Nedávno se totiž vedle mapy do Counter-strike objevila i epizoda právě v Kuma/War 2 .
V této stáhnutelné misi proti sobě dva týmy. Na jedné straně americké jednotky Navy Seals a na druhé ochranka i členové rodiny Usámy, kteří se utkávají v komplexu budov v pákistánském městě Abbottabad.
Jak taková smrt Bin Ladina v počítačové hře, která se dostala třeba i do televizních zpráv na ČT1, vypadá? Ale hlavně jak se hraje? Dozvíte se z našeho fotoseriálu:
Když jdete do boje na straně USA, velmi často se objevíte u slavného sestřeleného vrtulníku. Zřejmě díky náhlé vlně popularity je na spodním okraji obrazovky neustále zobrazen návod na změnu jména ve hře. Ale stejně je většina připojených označena jako - unnamed
Jestli vám interface připomíná Counter-strike, máte bod. Kuma/War 2 běží na Source Enginu a vývojáři se to nesnaží nijak zakrýt. Naopak, třeba menu hry je naprosto totožné s tituly od Valve. V podstatě totožná je s Counter-strike i hratelnost. Jen je celý systém pekelně zjednodušen.
Například si skoro vůbec nemůžete vybírat zbraně. Jako námořní pěchota USA si můžete zvolit jednu ze tří sad vybavení, ale ačkoliv zbraně vypadají jinak, chovají se v podstatě stejně. A hlavně v jednom pětiminutovém kole stejně nevydržíte naživu déle než pár sekund, takže je jedno, jestli máte pistoli nebo dva granáty, protože je málokdy stihnete použít.
Herní náplň má nejblíže k módu Assassination z původního Counter-strike. Teroristé se snaží uchránit Usámu před zabitím a Američané se ho naopak snaží zneškodnit. Jenže oproti slavnějšímu titulu není potřeba hrát vůbec takticky, protože po smrti se za pár sekund opět v plné zbroji vracíte do akce.
Ve hře je několik cílů vedoucích ke splnění mise. Nejde jen o to zabít Usámu, ale musíte ještě zajistit jeho tělo nebo získat tajné dokumenty. Jak je sebrat, to jsem ale nezjistil, i když jsem si prohlížel nastavení kláves několikrát za sebou. Jako ochránci musíte všem uvedeným událostem zamezit.
Vojáci USA mají oproti bránícím civilistům velkou výhodu, vždy se objeví s nějakým vybavením. Naproti tomu obyvatelé domu si ve většině případů musí nejprve sehnat kalacha.
Mapa, na které honíte Bin Ladina, je větší dům s jednou možnou cestou vedoucí k úkrytu hlavního padoucha. V praxi to znamená, že se skupina útočících potkává v úzké chodbě s obránci. Také to ale může znamenat, že Usáma uteče někam do zahrady a Američané ho nikdy nenajdou, protože chybí jakákoli nápověda jeho aktuální polohy.
Hra je plná chyb. Nejen grafických, přestože jsem aktualizoval ovladače, ale i čistě herních. Velmi často se zasekáváte o zdi, nefungují animace, ale hlavně jsou velmi slabé odezvy na herní servery. Ale asi se není co divit, protože Kuma/War 2 je zaměřena zejména na Američany, takže se asi většinou hraje na serverech za oceánem.
Usámova manželka nebo dcera? Kdo ví, každopádně nemá zbraň, tak mi nemůže ublížit. Nutnost sehnat kalašnikov je pro obránce velmi nepříjemné a často fatální. Zejména při větším počtu hráčů se teroristé o vybavení doslova perou.
Tragický je model zranění. Je v podstatě jedno, do jakých míst na těle protivníka střílíte. Důležité je se trefit a vyprázdnit minimálně půl zásobníku. Granáty jsem použil párkrát, rychlejší je nezkušené protihráče prostě oddělat dávkou.
Nad sídlem neustále krouží helikoptéry. Ty jsou ale, stejně jako téměř celé herní prostředí, naprosto neinteraktivní. V celém komplexu jsem našel jeden výbušný sud, který zažehne menší požár, o jehož plameny se můžete spálit. A také se dají otevřít dveře.
Mapa je značně tmavá. A to přesto, že jsem si nastavil v menu maximální světlost. Na druhou stranu se vám před mířidlem vždy objeví obrovský červený nebo modrý nápis se jménem hráče, takže protivníka nemusíte ani vidět, ale víte, že máte začít pálit.
107. epizoda z Kuma/War 2 je už sama o sobě dosti kontroverzní. Značně nechutné mi ale připadá brutální zobrazení zabíjení Usámových žen. Navíc, když jsou velmi často neozbrojené a tým obránců je jimi doslova přeplněn. Takže jako Navy Seals se jejich masakru nevyhnete.
Jako člen speciální jednotky USA si můžete vybrat ze dvou modelů postavy. Rozdíl je v podstatě jenom v tom, že jeden má přes obličej masku, kdežto ten druhý nikoliv. Lze zvolit pohled na dění zpoza vaší postavy, ale v tom případě nic nezaměříte a špatně navigujete model skrz spleť úzkých chodeb.
Tohle bylo nejblíže, co jsem se kdy k Bin Ládinovi dostal. Nakonec mě zabil a já už jsem neměl chuť se vracet a zkusit ho zneškodnit znovu. To si raději pustím starý dobrý Counter-Strike a budu se bavit lépe.