Je simulátor kozy něčím sofistikovanějším než jen krátkým demem fyziky?
Shrnutí recenzí a delší videa.
Kdy jindy než dnes, na apríla, vychází hra Goat Simulator na Steamu, a tak se logicky množí zvídavé dotazy, jestli stojí za investici deseti eur (280 Kč). Podle prvních zahraničních recenzentů spíš ano, jen musíte mít aspoň trochu smysl pro humor a počítat s krátkou trvanlivostí, která je prý zábavnější než řada jiných dražších her.
Kolegové z britského EG udělili 7/10, protože tento simulátor kozy zdaleka není jen o jejím narážení do překážek, čímž třeba dokáže zařídit výbuch benzínové stanice. Zvířecí hrdinka dokáže také chytit cíl jazykem a vláčet ho přes celou mapu, což se dá využít pro přesun ječících obyvatel, kteří jinak postrádají umělou inteligenci a jen reagují na vaše činy. Stiskem tlačítka zase aktivujete speciální schopnosti nebo docela efektní zpomalený režim.
Abyste s kozou jen tak blbnuli a zkoušeli interakci s různými předměty, k tomu vás motivuje sčítání bodů: například za skoky na trampolíně, sjezd po tobogánu do bazénu nebo skok z věže. Dříve či později ale prý narazíte na neviditelné zdi na okraji mapy, které vám připomenou, že jde jen o mikro-GTA, původně zamýšlené jako vtipné tech-demo, než si hráči na internetu vyprosili komerční vydání. Všechno ve hře prostě funguje jen tak, jak je potřeba, a ani o trochu více.
Tvůrci si byli dobře vědomi faktu, že hraní může velice rychle omrzet, i kvůli absenci multiplayeru, a proto přidali do Goat Simulatoru různé bonusy. Například ragdoll mód, kde skáčete dvakrát výše, nebo hledání zvláštních výzev (způsobení kalamity), případně sběr schovaných sošek na mapě. Těmi si odemknete různé typy koz (africké apod.), které vedle jiné vizáže provádějí pohyby třeba jako Sonic. Antigravitační stanice zase pobaví hrátky s fyzikou a postupem času přijdete i na to, jak vyvolat létající talířky nebo vyletět do vesmíru.
The Escapist byl o něco přísnější a se známkou 60% doporučuje spíš počkat na pozdější slevu na pár dolarů. Postrádá totiž nějaký hlubší smysl a důvod pro vaše konání ve hře a její moc lacinou snahu o proslavení se videi na YouTube. Někdy se prý stane, že koza uvízne pod troskami něčeho, co zbořila, a pak nezbývá než restartovat. Redaktora Goat Simulator zabavil jen na deset minut kvůli moc malé mapě a omezené míře interakce, takže spíš působí jen jako minihra ze Saints Row 4: "Musíte hru brát jako vtip a vtipy obvykle mají krátkou životnost. I když jsou některá tajemství zábavná, nemáte důvod se k nim vracet."