Jak byl dopaden pirát Modern Warfare 2?
Detailní popis, jak pracují úřady.
Předminulý týden se dostala na internet kopie Xbox 360 verze hry Modern Warfare 2. Člověk, který ji vypustil do oběhu, byl už ale polapen a zveřejněn byl i zajímavý příběh k tomu, jak se to podařilo.
Jakmile se Activision Blizzard o úniku dozvěděl, zavolali IPCybercrime.com, soukromé vyšetřovací společnosti z Dallasu, která se zaměřuje na online vyšetřování. "Stalo se to dost rychle," říká šéf společnosti IPCybercrime. "Jakmile se něco dostane ven, škody v prodejích mohou být obrovské. Šlo o jednu z našich největších akcí."
Začalo to všechno tak, že na Craigslistu (aukce všeho druhu) se objevil někdo, kdo nabízel bundle Xbox 360 spolu s hrou Modern Warfare 2 k prodeji za 500 dolarů. Dva týdny předtím, než měl být tento bundl oficiálně v prodeji. Lidé z IPCybercrime tedy člověka kontaktovali a domluvili se s ním, že zakoupí dvě tyto konzole za 800 dolarů (k dispozici měl dvě). Pak se objevil na Craigslistu další podobný inzerát a vyšetřovatelé na sociálních sítích zjistili, že první prodávající se kamarádí s tím druhým. Druhý prodávající na svém účtu na Facebooku prozradil, že pracuje jako skladník v jednom velkém obchodním domě. Takže bylo jasné, odkud vítr vane.
Prodávající pak prozradil, že bundl Xboxu s MW2 ukradl ze skladu obchodního domu a informace byly předány policii, která se případem zabývala jako krádeží. Tím se ale "leak" hry na internet nezabránil.
30. října informoval Activision Blizzard společnost IPCybercrime, že uživatel se jménem "cedelamo" žádal na pirátském diskuzním serveru xbox360iso.com, aby mu další uživatelé posílali peníze a on mohl odkoupit Xbox 360 bundl s hrou MW2 a tu pak překopírovat a dát na internet. Nebyl způsob, jak zjistit identitu té osoby (na peníze používal PayPal a ten je anonymní). Opět pomohl ale Facebook. E-mailová adresa uživatele se shodovala s adresou jednoho z profilů a také se stránkou, kde někdo zcela anonymně nabízel "modování" konzolí Xbox 360. Což není nelegální, protože každý má právo pořídit si svou vlastní záložní kopii, ale tyto kopie se pak nesmí prodávat. Modeři tedy nabízejí služby, při kterých upraví konzoli, aby byla schopná spouštět tyto záložní kopie her.
Na stránce a Facebooku měl "cedelamo" telefonní číslo, přes které se mohli jeho zákazníci dohodnout modování konzole. Po čtyřech dnech se s ním vyšetřovatelé dohodli. Zároveň potvrdil na fóru, že již má Modern Warfare 2 k rukách a přes víkend začal pracovat na ochraně disku. V pondělí 2. listopadu již byla hra na internetu. Vyšetřovatelé mu ale byli na stopě. Dal jim adresu, kde pracuje, kam by měli poslat svou konzoli na modování. Vyšetřovatelé zjistili, že pracuje v Miami v počítačové firmě, kterou vlastní jeho otec. Na místě pak přišli na to, že pirát se jmenuje Christian Del Amo, je mu 18 let a kromě modování konzolí se zabývá i prodejem upravených pevných disků pro Xbox 360, na kterých jsou uloženy kopie her. Del Amo byl ale obchodník i v jiném smyslu. Po zabavení jeho počítačů zjistili, že se přes svůj účet na Twitteru bavil s výrobcem hologramů a měli v plánu distribuovat kopie her téměř totožné s těmi, které se běžně prodávají – tedy i s hologramem. Celý proces s jeho zadržením trval jeden týden.
Activision Blizzard mohou být rádi, že pirát, který poslal první verzi hry Modern Warfare 2 na internet, byl zadržen, ale šíření kopie už bohužel nezastaví.