Hackeři poprvé napadli Nintendo
Ti samí, co pokoušeli jadernou bezpečnost.
Nintendo dnes oznámilo, že jeden z jeho amerických serverů se stal terčem hackerů. Žádná data se útočníkům ale nepodařilo získat, tvrdí firma. Jde o první zaznamenaný případ, kdy se Nintendo stalo obětí koordinovaného hackerského útoku, uvedl deník Wall Street Journey.
Za útoky patrně stojí skupina Lulz Security, která minulý týden napadla stránky japonské Sony Music a souběžně s Nintendem zaútočila také na web Infragard, bezpečnostní firmu úzce provázanou s FBI. Na jejich stránkách se dočasně objevilo video v cizím jazyce s posměšnými komentáři a domnělými loginy a hesly uživatelů, kteří mají podle hackerů přístup do síti FBI, USDA či amerického systému pro regulaci jaderné bezpečnosti.
Hackeři pro CNET uvedli, že je k tomu donutil návrh Obamovy vlády na zpřísnění trestů pro internetové útoky. Hackeři dále zveřejnili vlastní emailovou korespondenci se zaměstnancem Infragardu jménem Karimem Hijazim, kterému hrozili, že zveřejní jeho soukromá data, pokud jim nedá klíče používané k neutralizování botnetů a osobní údaje svých zákazníků.
Hijazim veřejně popřel, že by něco takového udělal, načež hackeři jej nařkli z toho, že se je pokusil uplatit a získat na svoji stranu, aby mu pomohli zneškodnit další hackery. CNET spekuluje, že skutečným motivem hackerů mohlo být odtajnění všech dokumentů Infragardu o tom, jak mohou USA případně vést kyberválku proti internetové infrastruktuře libyjské vlády.
Stejná skupina Lulzsec také zveřejnila soubor, o němž tvrdí, že ovládá konfiguraci webových serverů Nintenda. Zástupce firmy ale popřel, že by byla jakkoliv narušena jejich bezpečnost nebo že by se ven dostaly informace o osobních údajích zákazníků či zaměstnanců firmy.
"Ochrana osobních údajů je vždy naše první priorita a neustále monitorujeme bezpečnost. V tomto případě šlo o problém v konfiguraci serveru, který jsme vyřešili už před pár týdny. Na tomto konkrétním serveru nebyla žádná citlivá data."
Rozhodně jde tedy o nepatrný incident v porovnání s dubnovými útoky na Sony, které vedly k úniku dat o více než 100 milionech uživatelských účtů.
Hackerských útoků ovšem v posledních dnech přibývá: v posledních dnech jiné skupiny zaútočily také na mezinárodní stránky firmy Acer a jeden libanonský hacker se údajně dostal do databáze Sony Ericsson, odkud prý získal adresy a emaily zhruba 120 lidí.