Football Manager 2011
Pokračuje vylepšování na všech frontách.
Football Manager neboli lidově řečeno "FMko" je pro mnohé zvláštní herní sérií. Řada lidí je dodnes přesvědčená, že tabulky patří maximálně tak do Excelu a ne do hry, jiní tyto a podobné manažery za hru ani vůbec nepovažují. Fandové FMka ale vědí, jak se věci mají a s každým podzimem netrpělivě očekávají příchod dalšího dílu. Obliba této série je v našich končinách značná, nicméně opravdovou Mekkou jsou pro ní britské ostrovy. V listopadu (44. týden) se tam tento titul vyhoupnul na 1. místo a nechal za sebou FIFU 11, Fable III nebo Fallout: New Vegas. Tak to jen ve zkratce, aby bylo hned od začátku jasno, že se nebavíme o nějakém herním trpaslíkovi, ale o áčkovém titulu, jak se sluší a patří.
Instalace Football Manageru 2011 je stejně jako v předchozích dvou letech rozdělena na dvě možnosti. Můžete se rozhodnout pro offline verzi, kterou přes internet nebo telefon jednou zaregistrujete a tím máte vystaráno, nebo si FM 2011 nainstalujete skrze Steam, který bude automaticky stahovat veškeré nové aktualizace a stejně jako vloni přidá do hry i menší bonus v podobě trofejí. Těch je tentokrát 86 (oproti 60 ve FM 2010).
Jako již tradičně jsem začal hrát svou první sezónu v naší "slavné" Gambrinus lize. Člověk přeci jen musí být trochu patriot a navíc, když se českému fotbalu ve skutečném světě moc nedaří, jsem si spravil chuť v manažeru. První, co mě v nové hře trklo do očí, bylo řazení došlých zpráv, ze kterých jsem byl ve FM 2010 poměrně zmaten, díky rozdělení zpráv a novinek do dvou sekcí. Ve FM 2011 už se opět vše sype do jednotného výběru, za což děkuji. Podokno čtení zpráv se navíc nyní nenachází ve spodní části ale na boku.
Změny jsem zaregistroval i v tréninku. Každý rok jsem se například podivoval nad tím, proč nikoho nenapadlo vyrobit implicitně tréninkové programy pro záložníky, útočníky a obránce. Přitom je to základní věc, bez které se já vůbec neobejdu a musel jsem si jí vždy obstarat vlastnoručně. Letos to, jak se zdá, už někomu konečně došlo a tyto tréninkové programy jsou zde rovnou v základu.
Mnohem zajímavější novinkou je obrazovka nazvaná Příprava zápasu, která tvoří vhodný doplněk k taktikám a tréninkům. Můžete si na ní navolit až tři formace rozestavení hráčů v poli, jež bude váš tým nacvičovat, a k tomu ještě můžete nastavit různé důrazy jako týmovou spolupráci, obranné pozice, útočné akce a standardky. Při samotném zápasu má pak změna formace na jednu z oněch tří větší efektivitu, než když vybíráte nějaké rozestavení úplně poprvé a vaši hráči s ním nemají zkušenosti.
Ve FM 2011 byl také od základu předělán systém vyjednávání o hráčských smlouvách. Asi jsem nebyl sám, komu tento způsob v minulých dílech úplně neseděl. Byl založen na posílání zpráv, které odděloval určitý časový odstup a jednání se kolikrát pěkně protáhla, navíc byla dost neosobní. Nové vyjednávání o kontraktech má mnohem přímější charakter. Na dané obrazovce jednáte s agentem a současně vidíte, jak žhavý je do nové smlouvy hráč, o kterém se jedná. Na nabídnutý plat a pozici v týmu dostáváte okamžitou odpověď, jestli je vaše nabídka akceptovatelná, nebo ne. Pro zajímavost jsou na jedno kliknutí dostupné v přehledné formě informace o tom, za jaké peníze působí hráč v současném klubu a jestli nejsou jeho požadavky přemrštěné.
Při zamítavém stanovisku pak máte možnost hned provést úpravy v návrhu smlouvy a předložit změny. Pokud se dohodnete, jednání je u konce, i když vyhráno ještě nemáte. Agent si samozřejmě před konečným podpisem vezme čas na rozmyšlenou, ale to podstatné je, že jednání opouštíte s tím, že vaše nabídka je přijatelná a hráč má zájem do vašeho klubu vstoupit. Celou akci pak už může zhatit jen výhodnější konkurenční nabídka.
Kapitolou samo pro sebe je interakce manažera s hráči, novináři a ostatními manažery ve hře. Vývojáři se vždy docela vychloubali, jak je super komunikovat s ostatními postavami ve hře, ale ti, co zažili dosavadní ročníky FM vědí, že to vždy bylo spíše nemastné, neslané a do skutečné interakce to mělo poměrně daleko. FM 2011 v tomto směru přichází s poměrně viditelným zlepšením.
Rozhovory nyní vypadají jako internetové diskuze (chaty) a nabízejí mnohem více témat, o kterých můžete mluvit. Pro lepší představu si vezměte, že ve FM 2010 jste se svého hráče mohli zeptat leda tak na to, koho by doporučoval pro nákup do týmu, a k dobru jste mohli přihodit doporučení ohledně chování na hřišti. Ve FM 2011 se dají kromě výše zmíněného s hráči řešit například různé nácviky technik, jeho spokojenost v týmu, jeho smlouva, přestup, hodnotit jeho výkony v zápase, že má více dřít v tréninku, co by se měl ještě naučit atd. Hráč vám na všechno odpovídá v reálném čase a vzájemnou diskuzi sledujete v textovém výpisu.