Skip to main content

Česká republika je až na 48. místě na světě v tržbách z her

Žebříček nepotěší.

Jsme na tom lépe než Pákistán (jen o tři příčky) a Bangladéš, ale hůře než Nigérie, Kazachstán, Venezuela, Egypt, Irán či Kolumbie.

Analytická společnost Newzoo zabývající se sbíráním dat o hrách, elektronických sportech a mobilních trzích, zveřejnila nový žebříček se 100 zeměmi světa, ve kterých lze čekat v roce 2017 nejvyšší tržby (thx DualShockers).

Nejvíce hry logicky vynášejí v Číně, kterou následují USA, Japonsko, Německo, Velká Británie a Jižní Korea. Při přepočtu na počet obyvatel by bylo USA první.

Jedná se pouze o zasvěcený odhad, nikoli realitě přesně odpovídající čísla. Nepočítají se do toho tržby z herního hardwaru, daně, B2B služby či online kasína.

Kompletní pořadí je zde a vše čerpá z průzkumů trhu, chování zákazníků, čtvrtletních finančních výsledků firem a dat z transakcí.

Na obranu herních tržeb v ČR, odhadovaných Newzoo na 148 milionů amerických dolarů, je potřeba uvést, že vše se samozřejmě dost odvíjí od počtu obyvatel (vedle bohatosti a průměrné mzdy, viz Skandinávie a západní Evropa), v čemž domácích 10 milionů moc nemůže soupeřit s řadou jiných lidnatějších zemí. Pro srovnání, pětimilionové Slovensko je na 64. místě.

Každopádně po shlédnutí pořadí lépe pochopíte, proč na nás výrobci her poněkud dlabou a nelze se jim ani tolik divit (asi byste se na jejich místě chovali stejně) - ať už se to týká oficiálních češtin do her (kterých moc není), lokalizace menu konzolí, opožděného startu některých služeb či rozpočtů pro český herní trh. Při umístění až na 48. místě na světě je vlastně zázrak, že u nás existuje tolik herních magazínů, tolik herních distributorů, specializovaných obchodů, lokalizací na Steamu, různých aktivit k uvedení her, fanouškovských komunit atd.

Read this next