EA ztrácí důvěru investorů
Pod šéfem firmy Riccitiellem se houpe židle.
Podprůměrná bilance posledního hospodaření EA může mít podle mít analytiků výrazný vliv na další směřování firmy. Velmi mírný 2.7% zisk v posledním fiskálním roce totiž v porovnání s výsledky největších konkurentů odvádí pozornost investorů jinam. A také podlamuje nohy šéfovi firmy Johnu Riccitiellovi.
"Pro firmu pracující s objemem více než $4 miliard amerických dolarů je takové číslo nepřijatelné," tvrdí analytik Arvind Bhatia. "Něco se musí stát: drastické omezení výdajů, nákup dalšího studia nebo naopak masové rozprodávání, zkrátka něco naprosto zásadního, a to v horizontu dalších dvanácti až osmnácti měsíců."
Patrně nejradikálněji se k tomu na svém blogu vyjádřil dnes již bývalý víceprezident firmy Mitch Lasky. "Je neuvěřitelné, že investoři nadále podporují současné vedení firmy," vyjádřil svůj údiv Lasky. EA prý od nástupu Johna Riccitiella ztratila přes $11 miliard amerických dolarů na tržní hodnotě. V tom je sice zahrnutá i ekonomická krize, ale např. Activision z ní podle Laskyho vybruslili podstatně lépe.
"Největší chybou Riccitiellovy strategie je důraz na divizi EA Games, která měla postupně prorůst digitálním a onlinem trhem, ale ve skutečnosti to ve všech případech skončilo katastrofou," tvrdí Lasky. "Od Spore nebo Dead Space až po Mirror's Edge či Need for Speed: Undercover - všechny tyto tituly se nakonec ukázaly jako obrovsky předražená komerční fiaska. Nemluvě o uzavření studia Pandemic, představujícího polovičku osmisetpadesáti milionové akvizice BioWare a Pandemicu. A pochybuji, že Dante's Inferno nebo Star Wars: The Old Republic na tom něco změní. Je to strategie směřující ke krachu," řekl Lasky.
Bývalý víceprezident není jediný, kdo odsuzuje momentální směřování a finanční hospodaření EA. Souhlasí s ním třeba analytik Michael Pachter: "EA zkrátka nemělo ty produkty, které lidé chtěli," řekl Yahoo, "a vedení by si to mělo připustit, než aby vinu shazovalo na okolnosti."
Připomeňme, že EA své slabší výsledky ospravedlňují přehuštěním evropského trhu a také změnou nálady toho amerického, který poslední dobou investuje spíše do produktů z nižší cenové kategorie. To všechno firma reflektovala již v říjnu, kdy EA propustila celkem 1500 zaměstnanců a zároveň oznámila nákup studia Playfish, soustřeďujícího se právě na vývoj levných arkádových a oddechových her, určených např. sociálním sítím.
Podle analytika Mikea Hickneyeho z Janco Partners mohou nepříznivé finanční výsledky firmy a Riccitiellova "neschopnost efektivnějšího dosažení vytyčených cílů" nakonec vyústit v to, že se pod šéfem EA začne houpat židle. "Každý, kdo svoji práci nedělá kvalitně, by se měl bát o místo," myslí si Hickney.
Nejde jen o názor nezaujatého analytika. Hickney prý po vyhlášení fiskálních výsledků firmy oslovil několik investorů EA, kteří podle něj "mají pocit, že současné vedení firmy nereflektuje jejich zájmy".
Hickney také dodal, že řada z nich již vyslala první varování: "Dnešnímu managementu EA pomalu dochází prostor k tomu, aby mohl podávat takhle chabé výkony. Tolerance investorů je ta tam - další rok už na příznivější výsledky čekat nebudou."
EA sice letos s největší pravděpodobností neprodělá na novém Medal of Honor nebo sportovní značcce Madden od EA Sports, tradičně úspěšné na americkém trhu, příliš růžovou budoucnost ale firmě nevěští ani jiní obvykle shovívaví analytici.
Však nadcházející Dead Space 2, Crysis 2 nebo doposud oficiálně neoznámené Need for Speed od Criterionu, mají do vydání ještě daleko. Jedinou útěchou investorů tak může být nedávné vyjádření víceprezidenta evropské pobočky firmy, Jense Uwe Intata, podle kterého EA letos vydá zhruba o pětinu méně her než obvykle a raději se soustředí na jejich kvalitu a vypilování k dokonalosti. A v době, kdy na trh dorazí Project Natal od Microsoftu a nový pohybový ovladač od Sony, bude mít EA pro tato zařízení již připravené hry. Zda ale v čele firmy bude pořád stát John Riccitiello, zatím zůstává ve hvězdách.