EA se dušují, že s bazarovkami nemají žádný problém a že nelobovali za restrikce na Xbox One
Podle nich prý naopak trhu prospívají.
Když zalistujete do archivu zhruba tak před rokem, všimnete si povzdechů od téměř všech předních vydavatelů, jak jim bazarovky strašlivě škodí a jak by je nejraději jednou provždy vymazali ze světa. Ale nyní, když Microsoft zřejmě vyslyšel jejich četné tužby a poskytne jim s Xbox One účinnou metodu, jak bazarovky vymýtit, najednou všichni obracejí, že jim vlastně bazarovky vůbec nevadí, nebo v lepším případě na toto téma mlčí. Ne tak Electronic Arts, kteří se v těchto případech stále nedrží hesla "mluviti stříbro, mlčeti zlato". Ačkoli tentokrát se to, snad, neobrátí proti nim, protože se jen snaží vyjasnit rozšířený mýtus.
"Jako člověk, který je provozním ředitelem EA, vám mohu říct, že EA agresivně nelobovali u Microsoftu nebo Sony, aby do nových konzolí zabudovali brány, které znemožní spuštění už jednou použitých her," prohlásil dnes Peter Moore pro Polygon.
Doposud se tak nějak mělo za to, že právě firmy jako EA, Activision, UbiSoft, Bethesda, Take 2, Capcom nebo Square Enix si u Microsoftu vymodlili, aby šel pohyb bazarovek efektivně kontrolovat, resp. mít z nich aspoň podíl. Nicméně když byl minulý týden potvrzen systém fungování bazarovek na Xbox One, kdy Microsoft řekl, že on sám nic blokovat nebude, ale že záleží na jednotlivých vydavatelích. Tehdy všichni svorně tvrdili, že ještě netuší, jestli toho využijí, že je to pro ně příliš velká novinka, nebo spíš mlčeli. Je pochopitelně jasné, že dnes nikdo nepřizná, že to využije nebo že si to vydupal u výrobců konzolí, protože by se rázem v očích části xboxových hráčů ocitl nepřítelem číslo jedna a obrátilo by se proti němu veřejné mínění, jako se to stalo Microsoftu.
Jak Peter Moore z EA dodává, ekosystém bazarovek má on osobně rád, protože díky němu se v herní branži točí peníze a prý to zajistilo, že se během uplynulých osmi let nemusely zvyšovat ceny her. Myslí tím především známou věc, že člověk, který odloží odehranou hru do bazaru a dostane za ní zpět část původní ceny, ten si pak za ty samé bankovky (plus další přihozené k nim) pořídí novou hru za plnou cenu. Pokud by možnost odložení do bazaru neexistovala, tento člověk by pravděpodobně nekoupil tolik nových her za plnou cenu, protože by na to neměl finance.
"EA nikdy s výrobci konzolí nevedli žádná jednání, a to jsem u všech byl přítomen, ohledně zavedení systému pro prevenci či utlumení bazarovek. Jakékoli takové zprávy jsou absolutně nepřesné," dodal ředitel EA. Přitakává mu šéf divize EA Games Patrick Söderlund, který pro Eurogamer argumentuje takto: "Své stanovisko jsme dali jasně najevo, když jsme zrušili Online Pass a už v něm nebudeme pokračovat, protože nasloucháme našim fanouškům. S bazarovkami v současnosti nemáme žádný problém." To slovo "v současnosti" je asi pro chápání všeho klíčové.
Nutno ale dodat, že oficiální zrušení Online Passu u EA proběhlo teprve nedávno, kdy se mohli dozvědět o fungování DRM na Xbox One. Pokud by tak proti němu byli, jak se teď tváří, asi by ho nepoužívali celé minulé roky a nezaváděli by ho kdysi jako jedni z prvních, právě jako ochranu proti bazarovkám, že?