Skip to main content

EA odškodní za SimCity hrou zdarma a přiznali oprávněnost stížností

Zastavili propagaci, ale odmítli předělat do offline verze.

Po úterním přetížení Originu, čtvrtečním nepovedeném rozjezdu v Evropě či vypnutí vedlejších funkcí a pátečním odmítání vrácení peněz se konečně zdá, že EA uchopili komunikaci s nespokojenými hráči za ten správný konec. A udělali to, co měli hned na začátku a co při argumentaci "zachrání" i jejich zákaznickou podporu.

Jako odškodnění za problémy komplikující hraní SimCity darují všem jeho majitelům nějakou plnou PC hru z jejich portfolia zdarma ke stažení. Zatím není jasné, o kterou hru půjde nebo zda si ji budete moci svobodně vybrat. Každopádně se tak stane až 18. března a dostanou ji na e-mail jen ti, kteří si do té doby SimCity aktivovali. EA se také rozhodli zastavit některé způsoby propagace hry, když údajně požádali partnery o dočasné vypnutí marketingových kampaní.

Sami EA tento krok přirovnali k situaci, kdy jste provedli něco ošklivého kamarádovi a teď si ho chcete udobřit dárkem. "Z toho, co se stalo, se cítíme špatně. Věříme, že nebudete zuřit napořád a že spolu opět budeme kamarády, až SimCity poběží na 100 procent," prosí ředitelka studia Maxis Lucy Bradshaw.

K odstranění problémů se dle rozhovoru pro Polygon blíží, ale zdaleka tam ještě nejsou. Prý o 120% zvýšili kapacitu a z 80% identifikovali, že obtíže s konektivitou a lagováním způsobuje jejich nový engine Glassbox při špatné správě ohromného množství simulačních dat ve své databázi. Během tohoto víkendu proto očekává postupné zlepšení stavu SimCity, což ostatně napověděl už nadějný vývoj během pátku, kdy spoustě lidí šlo normálně hrát, dokud servery večer znovu nehavarovaly.

A kde se vlastně stala počáteční chyba? "Podcenili jsme masivní nárůst předobjednávek v posledním týdnu před vydáním a sílu rozkřiknutí kvalit hry od médií a komunity. Několik kol betatestů nám sice pomohlo odhadnout, kolik serverů budeme potřebovat, ale náš ekosystém se při ostrém spuštění choval úplně jinak než v betě, když docházelo k situacím a zátěži, jakou jsme předtím nazažili," vysvětlila šéfka tvůrců Polygonu. Prodejností hry se raději nepochlubila, ale naznačuje o ní, že za úvodních 24 hodin bylo založeno 700 tisíc měst.

Přetrvávající nemožnost normálně hrát se už začala projevovat na hodnoceních v dalších recenzích. GameSpot dal 5/10, stejně jako polský EG. PC Gamer dal 69%, Giant Bomb 60% a Destructoid dokonce 40%, kam svou skóre aktuálně snížil i Polygon. Kauzy si už všimly i přední americká mainstreamová média jako například CNET, nazývající SimCity kompletní pohromou, nebo New York Times.

Podle uniklého interního dopisu ředitelky Maxisu zaměstnancům jsou si negativního vlivu na recenze dobře vědomi a jejich PR týmy na tom prý indiviuálně pracují s každým médiem (jinými slovy, asi je nutí k vyčkání na nápravu). Pozitivní je, že přesto ještě neztratila veškerou soudnost: "Ráda bych vám řekla, že hodnocení hry by nemělo být trestáno za problémy se servery. Ale fér to je. SimCity je online hrou a kritici i zákazníci mají plné právo očekávat hladký herní zážitek od úplného začátku až do konce. Osobně za to přejímám plnou odpovědnost," napsala Lucy Bradshaw a má za to od nás palec nahoru.

Bohužel ani to je nedonutí k mnohými vysněnému okleštění hry o požadavek permanentního online připojení a překopání na singleplayerový titul. Vzájemně propojený obrovský herní svět prý byl součástí jejich designové filozofie od začátku. Takovou hru, kde hraje roli dynamika mezi městy a regiony, chtěli vytvořit už od SimCity 4, protože se to podobá skutečnosti, kde také města nežijí osamoceně a musí se specializovat nebo obchodovat s ostatními. "Protože je většina simulačních výpočtů přesunuta z hráčova (klientova) PC na naše servery, překopání hry do offline podoby by vyžadovalo spoustu práce od jejich programátorů," vyloučila tuto eventualitu.

Read this next