Domácí hráče prý baví onlinovky více než ostatní Evropany
Ale věkové doporučení neřeší, tvrdí studie.
Herní redaktor a zároveň provozovatel Asociace herního průmyslu ČR/SK Martin Bach dnes rozeslal médiím výtah z rozsáhlého průzkumu ISFE zaměřeného na videohry. Vyplynulo z něj, že čeští hráči o sobě říkají, že milují online hraní.
Zatímco evropský průměr mezi hráči na všech platformách má být 81 procent, Češi vedou žebříček s 90 procenty takových hráčů využívajících zápolení přes internet. Při vnímání tohoto výsledku je ale potřeba brát v potaz, že jde pořád jen o průzkum z relativně malého vzorku, nikoli o skutečně podložené údaje např. z geolokace IP adres na multiplayerových serverech či službách nejpopulárnějších her. Stejně tak si pod online hrou mohli mnozí představit flashovky nebo facebookové minihry namísto plnohodnotných áčkových záležitostí.
Naopak, co se týče využívání systému věkového hodnocení her PEGI, dopadli prý čeští hráči nejhůře z celé Evropy. Věkové symboly PEGI na krabicích od her bere při nákupu v úvahu pouze 28% z nich. Obsahové symboly, které se objevují na zadní straně krabic pak sleduje 16% hráčů v ČR. Evropský průměr je přitom 51, respektive 33%. Asociace proto označila tyto domácí výsledky za alarmující a bude se prý snažit propagovat znalost PEGI všemi prostředky.
Ve většině ostatních ukazatelů se čeští hráči drží v evropském standardu. Hru si v posledním roce koupilo 37% z nich, 27% respondentů hraje přibližně jednou týdně a mezi hráči mírně převažují muži (56%). Výjimkou je rozložení herních platforem, kde se v porovnání s ostatními státy stále projevuje zvýšená popularita hraní na osobních počítačích.
Data čerpají z rozhovorů s 15 tisíci respondenty v 16 evropských zemích. "Průzkum v České republice byl realizován na reprezentativním vzorku 651 respondentů během dvou týdnů v říjnu 2012 se statistickou odchylkou 4,4%," dodala AHP.