Deus Ex: Human Revolution
E3 prezentace hry zaujala hlavně pečlivým level designem.
Na E3 předváděčku Deus Ex: Human Revolution jsem dorazil s mírným zpožděním, ale ihned jsem identifikoval hlas vyvojářky, která komentuje deníčky autorů. A přestože jsem sem šel spíš z nudy (nebylo zrovna co dělat) a názor na tuhle hru už jsem měl dopředu víceméně udělaný díky souvislým videiím z hraní, tvůrcům se mě povedlo přesvědčit, že třetí díl asi bude vážně dobrý.
Jeho poznávacím znamením je ohromná promakanost nelineární hratelnosti (asi nejvíc že všech her na E3) a vyšperkovaný design levelů. Řeknu vám, že jejich designérem bych být opravdu nechtěl, protože důraz na detaily a každý s odpuštěním blbý přepínač je tu značný - tvorba levelů někomu musela dát strašnou práci.
Předváděčku z pokročilé fáze hry začínám sledovat v moment, kdy hrdina tasí z rukávu tzv. Landing augmentaci, díky které může padat z velké výšky a nic se mu nestane. Zajímavé jinak je, že komentující vyvojářka často pouze hádá, co má hrající člověk v úmyslu udělat (nebo to aspoň říkala) - aneb hezký důkaz, že tady skutečně jde herní situace řešit vícero rozličnými způsoby. Některé vás nápadnou hned, pro jiné musíte zapojit mozkové závity, protože nejsou na první pohled tak patrně.
S augmentací "Multi Takedown" sejmete dva nepřátele naráz, ale dá se provést i nesmrtelný výpad (pouze je zezadu chytit a omráčit). Špatným nápadem pak není odtáhnout těla pryč, aby je nikdo nenašel a nevyvolal poplach. Ocitáme se před bezpečnostními kamerami, které se dají vyřadit z provozu jen dočasně nebo jinou zbraní úplně zničit. Ostatně, pečlivé prozkoumávání levelů, kde se nachází nepřátelé a kde kamery, má být velmi důležité.
Několikrát během předváděčky nastává situace, že inventář je plný a nejde nic dalšího sebrat. Správu inventáře tu bude potřeba činit pravidelně a to například tak, že vezmete nalezený upgrade k některé ze zbraní a zkombinujete je. Když utratíte nějaké ty "Practice points", vylepšíte tím své ruce a budete moci nést víc věci souběžně. Jiný prvek nepotěší hardcore hráče - dá se aktivovat tzv. enviromental hint, s nímž začne světélkovat např. vlez do šachty (dá se odemknout nebo zničit výbušninou), a dále žebříky a další alternativní cesty, ale nikdo vás samozřejmě nenutí ho používat.
A to už jsme u výtahu, kde hrdina kontaktuje vždy připraveného přítele na telefonu, který mu radí, kam přesně má jít a na co si dát pozor. Cílem je totiž dostat se do horní části jedné ostražitě hlídané budovy, která plynule prorůstá skrz obě části města (dole je továrna, nahoře výzkumná laboratoř), což tu není běžné. Abyste tomu rozuměli, dole je tu jedno normální město a nad ním se ve vzduchu vznáší další, přičemž každé je úplně odlišné. Prostředí nahoře vypadá úplně jinak než dole s nepřáteli - graficky je určitě hezčí (jako by bylo tvořeno později?), prosklené koridory efektně osvětluje západ slunce a všude chodí veřejnost, takže tu musíte schovat svou zbraň.
Přístup do laboratoře bez přístupové karty je přísně zakázán, takže co s tím? "Existuje spousta cest, jak se tam dostat. Můžeme zabít stráž, když se zrovna nikdo z civilistů nedívá, nebo zkusit najít kartu, o které jsme při průchodu okolo jednoho telefonujícího člověka slyšeli říkat, že ji prý ztratil, ale zkusíme kreativnější způsob," říká předvádějící. Myslí tím třeba využití automatu na nápoje, který stojí v rohu místnosti, ale hrdina ho normálně neunese, takže musí zvýšit svou sílu, aby ho mohl proti někomu hodit. Nebo sáhnutí po augmentaci, která ho chvilkově zneviditelní, díky čemuž si ho nikdo nevšimne, když přebíhá mezi chybějícími kusy zábradlí, stejně jako při probíhání paprsky laseru (výdrž neviditelnosti záleží na energii, jež se dá upgradovat tzv. Cyberboost packem).
Jenže pořád to není dokonalé a nepřátelé nás zmerčili, soudě dle jejich vyběhnutí že služebny. Proto hrající vývojář aktivuje jinou augmentaci, která tlumí zvuky způsobené jeho pohybem. Jeho skákání je pak tiché, jako by byl kočkou a nikdo ho už neuslyší. Schován za bednami, které připomínají ty z úvodu hry, zapíná jinou augmentaci, s níž vidí obrysy nepřátel, kudy chodí, a to i skrz zdi, což je vše viděno v pohledu z vlastních očí.
"Měli byste si také hodně všímat beden a podobných objektů, protože ve hře je augmentace, která dovoluje probít se někam skrz zeď. Zničitelné místo, které se dá vybourat i výbušninami, poznáte podle takovéto šmouhy na zdi," ukazuje nám to názorně autorka. Často tu také budete lézt větracími šachtami, jako byste byli vetřelcem, čímž se v této konkrétní pasáží dostáváte do hlavního výzkumného centra.
Můžete tam vypnout lasery, co projíždí halou skrz naskrz, ale hrající se rozhodl proplížit se kolem nich. Následuje frontální útok, který, zdá se, odkoukal od Nea z Matrixu, protože ve zpomaleném módu sebou praští o zem a odmrští tím kupu nepřátel okolo. "A teď dochází k zásadnímu objevu v příběhu, který vám ale už neukážeme," končí dáma ze Square Enixu tuhle přehlídku schopností hlavního hrdiny.
Deux Ex: Human Revolution vyjde koncem srpna letošního roku pro PC, PS3 a X360.
Zpravodajství z veletrhu E3 sponzorouje Conquest Entertainment - www.mojenintendo.cz.