Skip to main content

Cenega: Hry na Steamu nikdy nijak neblokujeme

Nespokojení hráči Skyrimu ji obviňují neprávem.

Vlastní zpráva - Dostalo se to opět do středu pozornosti kvůli nemožnosti koupit si nedávný datadisk Dawnguard pro Skyrim z ČR kvůli regionálnímu omezení Steamu.

Stovky naštvaných hráčů, kteří musejí čekat dlouhé týdny na hraní PC verze rozšíření populárního fantasy RPG, měli hned jasno. Vsugerovali si, že viníkem musí být jako vždy domácí distributor a nenechávají na něm niť suchou. Pokud by se čistě podle internetových diskusí vyhlašovala nejnáviděnější firma okamžiku, měla by jistého vítěze. Lze je určitým způsobem i chápat, ale pravda je poněkud jinde.

Eurogameru se dnes podařilo sehnat vyjádření Cenegy na toto ožehavé téma, které dosud odmítala jakkoli komentovat kvůli smluvním podmínkám jejího vztahu s Bethesdou. Nicméně stala se z toho kauza tak velká, že už reagovat musela:

"Cenega nemá se Steamem nic společného. Provozuje ho úplně jiná společnost a nemáme žádný vliv na to, jaký obsah či hry tam nabízí ke koupi. Vše je pouze v rukou Steamu a jednotlivých vydavatelů, kterým dané hry patří," řekl nám dnes zástupce Cenegy na otázku, jak to obecně v těchto věcech funguje.

Na přímý dotaz, jestli tedy Cenega opravdu není iniciátorem neslavného regionálního zámku na Steamu, kvůli kterému tam nejde koupit například RAGE nebo řada jiných starších titulů, se Eurogameru dostalo záporné odpovědi. Jak známo, Cenega Czech vlastní distribuční práva v ČR pouze na krabicovky, takže to, co zahraniční výrobce hry jinde digitální cestou nabízí nebo nenabízí, jde úplně mimo Cenegu a nemá šanci to ovlivnit, ani kdyby se rozkrájela.

Podle našich informací se tento domácí distributor každý den usilovně snaží zajistit, aby si hráči v České republice nebo třeba v Polsku, kde se potýkají s tím samým, mohli Skyrim: Dawnguard zahrát. Ne náhodou se pro datadisk už delší dobu chystá čeština. Ostatně, Cenega by byla jen sama proti sobě, pokud by nějak blokovala nástupce jejího největšího bestselleru loňského roku. Digitální distribuce se ani nijak obávat nemusí, když u nás stále tvoří jen jednotky procent z celkových prodejů, přestože to navenek tak nevypadá.

Kde je tedy zakopán pes s nedostupností her na Steamu z ČR, což se týká jen těch od Bethesdy? O tom se dá jen spekulovat. Buď v záměru Bethesdy, pokud střední a východní Evropu chápe jako trh, kde platí jiná pravidla než ve zbytku světa. Podobná optika, jakou se my díváme například na Rusko? Něco obdobného, jako když Apple zařazuje ČR při uvádění nového iPhone až do pozdější vlny? Nebo pasivita Bethesdy, že se soustředí hlavně na jiné, z jejího pohledu důležitější a ziskovější záležitosti, nebo teď jen nemá čas řešit eventuální nekompatibilitu jazykových verzí? Těžko říct. Na její vyjádření zatím čekáme.

Trailer ze Skyrim: Dawnguard

Read this next