Britské GAME zachráněno, vzkřísí ho ale bývalý šéf
V co se musí proměnit kamenné obchody s hrami?
V pátek se dohodli a přes víkend už jen vše dořešili právníci. Londýnská investiční firma OpCapita za symbolickou libru odkoupila síť GAME/GameStation a převzala tím na sebe závazek 85 milionů liber dluhů.
Zachránilo se tím 333 zbylých obchodů s hrami, které přežily zavírání před týdnem, i 3200 pracovních míst. OpCapita slíbila, že tyto stále otevřené obchody prozatím zavírat nebude a že jim poskytne potřebný kapitál pro běžné fungování, byť zároveň požádala o zastavení obchodování na burze.
Oznámená dohoda, kterou museli schválit hlavní věřitelé v čele s The Royal Bank of Scotland, se však týká jen obchodů ve Velké Británii. Nikoli těch českých, australských nebo třeba španělských, které mohou být (a pravděpodobně budou) prodány někomu jinému, ale o tom zatím nejsou žádné oficiální zprávy.
Překvapivě se jeví jmenování Martyna Gibbse (staro)novým šéfem GAME, neboť v něm působil jako výkonný ředitel v letech 2010-2011, čímž je přímo zodpovědný za nastalé potíže řetězce.
Jak si totiž myslí Andy Payne, který se jako jeden z věřitelů a hlavně předseda UKIE (Britská asociace zábavního průmyslu) o záchranu GAME zasloužil, když vedl jednání mezi OpCapita, akcionáři i distributory, na problémy si GAME zadělovalo minimálně dva roky, kdy ztratilo důvěru trhu, nereagovalo na transformaci branže ani neposlouchalo přání vydavatelů her.
"Specializované kamenné obchody s hrami se musí stát destinací, která nabízí přitažlivou alternativu k supermarketům a online obchodů. Musí dát zákazníkům důvod, proč mají projít dveřmi dovnitř a sdílet tam zapálení pro hry s prodavači," definoval nové cíle Andy Payne. Zajímavý sloupek na toto téma je na sesterském GamesIndustry.